ОИЦ-РУСЕ ПРЕД МЕДИИТЕ ЗА ОДОБРЕНОТО ОТ ЕК СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ПАРТНЬОРСТВО И АКТУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ

      Европейските инвестиции в България ще се реализират в рамките на всичките 5 политически цели на Съюза: по-интелигентна, по-зелена, по-добре свързана, по-социална и приобщаваща Европа и по-близо до гражданите. Тези цели ще бъдат постигнати чрез 10 национални програми и 12 програми за териториално сътрудничество. Освен това България ще реализира и специалната цел на Механизма за справедлив преход, който  с 1,3 мрд. евро ще подкрепи най-засегнатите региони от трансформацията към екологичен преход, намаляване на енергийната зависимост, подобряване на достъпа до заетост и работни места.  Това е заложено в одобреното от ЕК Споразумение за партньорство (СП) , което дава зелена светлина и за одобряване на националните секторни програми, обясни експертът Габриела Стефанова. Днес ЕК одобри първата от 10-те национални програми за настоящия програмен период – Програмата за развитие на човешките ресурси. Бюджетът й е 1,9 млрд. евро и той ще бъде разпределен към 4 приоритета: „Насърчаване на заетостта и развитие на умения“; „Социално включване и равни възможности“; „Насърчаване на младежка заетост“; „Социални иновации“.

      11 млрд. евро, които са договорени по СП, ще бъдат осигурени от  Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+), Кохезионния фонд (КФ),  Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА) и Фонда за справедлив преход (ФСП). Кои фондове, какви приоритети ще финансират и какви резултати ще трябва да постигнат, размерът на финансирането  са основните акценти в презентацията.

      Инвестициите към бизнеса целят постигане на интелигентна икономика. Те ще стимулират предприемачеството в определени сектори, бързоразвиващи се фирми, внедряване на нови продукти и иновации, дигитализация и научно-развойна дейност. Друг приоритет е създаването и развитието на модерна и качествена научна и иновационна система и внедряване на научните постижения в икономиката. Зеленият и нисковъглероден енергиен преход, мерките за енергийна и ресурсна ефективност, кръгова икономика и намаляване на отпадъците също ще бъдат финансирани от ЕФРР. В СП е заложена фокусирана подкрепа за намаляване на регионалните различия, чрез интегрирани териториални инвестиции. Чрез този подход ще се инвестира в регионални индустриални паркове, научно-изследователски екосистеми, транспортна свързаност и др. мерки, идентифицирани на местно ниво в синергия  със секторните мерки, определени на национално ниво.  

      Автотранспортната инфраструктура в Северна България става фокус през новия програмен период. КФ и ЕФРР ще финансират доизграждане на АМ „Хемус“ и Дунав мост 1- Русе – В. Търново – тунел под Шипка – Южна България, Дунав мост 2 – Видин – София – Южна България. Предвидени са интервенции по жп. трасето Русе – Каспичан. Интермодалният терминал в Русе е заложен по Плана за възстановяване и устойчивост. Ресурс ще бъде отделен за мерки, свързани с безопасността на пътищата.

      България ще инвестира 2,6 млрд. евро от ЕСФ+ с цел подобряване на достъпа до заетост, повишаване на уменията, за да могат хората успешно да се адаптират в екологичния и цифров преход. Над 786 млн. евро ще гарантират равен достъп до качествено и приобщаващо образование и обучение. Акцент е младежката заетост, борбата с детската бедност. Важен приоритет е подобряване на здравеопазването, вкл. на мерки за профилактика и достъп до медицинска помощ.

      Модерно и устойчиво рибарство, развитие на аквакултурите, преработване и риба и аквакултури, опазване и възстановяване на водите и биоресурсите на Черно море, вкл. използване на научните  са приоритети, които в които  ЕФМДРА ще инвестира около 84,9 милиона евро.  

      В рамките на информационната среща освен Споразумението за партньорство ОИЦ-Русе представи и две наскоро обявени за кандидатстване процедури за бизнеса. Първата е „Технологична модернизация“ , която се финансира от Националния план за възстановяване и устойчивост. Втората е малка грантова схема “Енергийна ефективност в индустрията“  по Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“ на ЕИП. Управителят на ОИЦ Диана Аврамова запозна медиите с условията за кандидатстване и допустимите бенефициенти. Срокът за подаване на проектните предложения за „Технологична модернизация“ е 21 септември 2022 г., а за „Енергийна ефективност в индустрията“ – 21 октомври 2022 г.