На 06.03.2023 г., Община Ябланица подписа Административен договор за отпускане на безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на дейностите по Проект BG05SFPR002-2.001-0180-С01 „Грижа в дома в Община Ябланица“ по Процедура BG05SFPR002-2.001 “Грижа в дома“, финансирана от Европейски социален фонд плюс, чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027. Общата стойност на отпуснатите финансови средства е в размер на 214 292.91 лв. Проектните дейности стартираха, считано от 06.03.2023 г., а услугите по проекта ще се предоставят за срок от 12 месеца, считано от 06.04.2023 г.
В изпълнение на дейностите по проекта ще бъде осигурена грижа в домашна среда на над 39 възрастни хора в невъзможност за самообслужване и лица с увреждания. Основната цел на Проект "Грижа в дома в Община Ябланица" е да продължи осигуряването на подкрепа в домашна среда за възрасти хора в невъзможност за самообслужване и хора с увреждания, като по този начин се защитава обществения интерес и се отговаря на нуждите на населението. Изпълнението на дейностите ще разшири възможностите за предоставяне на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, вкл. и в контекста на евентуални пандемични ситуации. Чрез изпълнението на дейностите по проекта се цели да се достигне до най-уязвимите групи от населението, които ще получат навременна и професионална подкрепа в зависимост от техните индивидуални потребности, чрез предоставяне на богат спектър от услуги в домашна среда, в т.ч.:
- Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги по домовете и психологическа подкрепа за възрастни хора в невъзможност за самообслужване и лица с увреждания.
- Доставка на храна, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, както и осигуряване на транспорт на персонала, предоставящ услугите, от/до домовете на лицата.
Допустимо е също така заплащане на битови сметки, заявяване и получаване на неотложни административни и битови услуги (със средства на потребителите).
- Предоставяне на лицата от целевата група на информация относно превенция и профилактика на здравето и социално значими заболявания, включително консултации с диетолог и др. специалисти при необходимост.
За осъществяване на заложените дейности се предвижда да бъдат назначени над 65 лица, в т.ч. организатор, шофьор, фелдшер, домашни помощници, психолог и здравен медиатор.
В изпълнение на проектните дейности ще бъдат осигурени и супервизия и обучения на служителите, предоставящи почасови мобилни интегрирани здравносоциални услуги в домашна среда.
ОИЦ – Ловеч е част от мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на Европейски фондове при споделено управление, работещи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз.