“Северноцентрално държавно предприятие” ДП - Габрово обяви, че ще произведе около 475 000 фиданки и ще залеси 4 743 дка нови гори до края на годината по проект, финансиран от Оперативна програма “Околна среда 2014-2020”. Информацията беше представена на заключителна пресконференция, проведена в конферентната зала на хотел “Балкан”, гр. Габрово.
Проектът „Прилагане на лесовъдски практики и залесяване за подобряване природозащитното състояние на горски природни местообитания и подпомагане на екосистемните услуги на територията на Северноцентрално държавно предприятие“, се изпълнява от есента на 2022 г. до края на 2023 г.
Отчетът, представен на пресконференцията, показа, че в рамките на проекта е изпълнено още подпомагане на естественото възобновяване на гори със собствени работници и техника върху 2 010 дка. Върху 2 563 дка е извършена почвоподготовка преди залесяване. Проведено е отглеждане на създадени култури с площ от 12 856 дка, разположени в територията на предприятието, както и кастрене на 12 208 дка тополови култури. При 671 дка стари насаждения е реализирано попълване на култури, а върху 1 648 дка е проведена отгледна сеч без материален интерес. Със средства от проекта предприятието е извършило още ограждане на млади култури с близо 43 километра ограждения и е закупило техника и инвентар за извършване на лесокултурни дейности в държавните горски територии в териториалния му обхват.
В рамките на проекта с цел публичност са реализирани доброволческата кампании по залесяване и опазване на горите под надслов "Посади дърво, посади надежда" и разработено ръководство за засаждане на дърво, което може да се ползва от всяко училище.
В своето изявление към участниците в пресконференцията директорът на СЦДП инж. Иван Недков подчерта, че въпреки всички затруднения, произтекли от външни фактори като неподходящи метеорологически условия, продължително засушаване, високи води на р. Дунав, преовлажняване на почвата и др., реализацията на заложените дейности по проекта е над 90%.
В допълнение СЦДП - Габрово въвежда иновативна система за щадящ извоз на дървесина по гравитачен път. Системата Log Line представлява улей, по който се извършва спускане на дървесина по гравитачен път. Улеят се състои от отделни сегменти, всеки от които е дълъг пет метра. Те са изработени от специален полиетилен и се свързват един към друг. Системата е максимално ефективна на дължина от 100 до 300 м, а монтажът ѝ отнема сравнително кратко време. Най-производителна е при оптимален наклон на работа от 15 до 50%, въпреки че може да функционира и при по-големи наклони. Със системата могат да се спускат иглолистни и широколистни сортименти с диаметър до 30 см и дължина до четири метра.
При изграждане на системата за извоз на дървесина отпада необходимостта от направа на извозни пътища и технологични просеки. По този начин, при извоза ще сведе до минимум възможността за възникването на ерозионни процеси, уплътняване на почвата и повреди на стоящите дървета. Инвестицията е реализирана със средства на СЦДП - Габрово и е с дължина 150 м, което я прави най-широкомащабната от този вид, въведена в България.
„Северноцентрално държавно предприятие” стопанисва държавните горски територии в пет административни области – Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград. В състава му влизат 16 териториални поделения, от които 12 държавни горски стопанства и четири държавни ловни стопанства. Общата площ на горските територии, включени в обхвата му, е 393 727 хектара, от които 246 618 хектара са държавните горски територии. Предприятието осигурява работа на 921 работници и служители.
Основният предмет на дейност е свързан със стопанисването и управлението на горите, които са държавна собственост. Основните приходи идват от продажбата на дървесина и от организирания ловен туризъм. За поддържането на екоравновесие и биоразнобразие всяка година се извършват редица дейности, свързани със залесяване на горски територии и разселване на дивеч.
Европейското финансиране играе ключова роля в подпомагането на основния предмет на дейност на СЦДП - Габрово, като подкрепя устойчивото управление на горите и прилагането на иновации в горското стопанство.