Заместник-министърът на финансите, Мартин Дановски, участва в провелата се на 6 септември в гр. Будапеща неформална среща на кохезионните министри на ЕС, посветена на възможностите на Кохезионната политика за справяне с демографските предизвикателства. Основните елементи от дискусията ще бъдат включени в подготовката на Заключения на Съвета на ЕС, които министрите се очаква да одобрят на 28 ноември 2024 г. в рамките на Съвет „Общи въпроси/Кохезия“.
По време на срещата министрите изразиха единодушие относно необходимостта от засилване на ролята на Кохезионната политика в подкрепа на мерките, осигуряващи възможност на европейските граждани да запазят правото си да останат и да се реализират в регионите си - заетост, здравеопазване, образование, социално включване, подходяща инфраструктура и свързаност. Министрите подчертаха, че Кохезионната политика е основната инвестиционна политика на ЕС, която повишава конкурентоспособността и подпомага функционирането на вътрешния пазар и тя трябва да запази дългосрочните си цели за балансирано и устойчиво териториално развитие на ЕС. В същото време те алармираха, че ако демографските предизвикателства не бъдат решени, ще доведат до задълбочаване на различията между регионите на ЕС в дългосрочен план, и за да се предотврати това, Кохезионната политика трябва да играе още по-значителна роля в справянето с тях.
Заместник-министър Дановски приветства възможността за обсъждане и координиране на усилията на ЕС по проблемите, породения от комплексния демографски преход. Той подчерта необходимостта от по-осезаемо отражение на демографските особености в държавите членки и включване на целите на демографския преход в Кохезионната политика, още на етап планиране, като помощта от ЕС трябва да бъде достатъчно интензивна и целенасочена, особено за по-слабо развитите и изпитващи трайни структурни предизвикателства региони. В тази връзка заместник-министър Дановски посочи, че териториалният подход и подпомагането на регионални и местни стратегии за интегрирани инвестиции са изключително добра възможност, тъй като те включват подобрена координация и допълняемост на секторните политики и наличните инструменти за финансиране. Той припомни, че подкрепата от Кохезионната политика е ключова за подпомагане на конвергенцията на регионите чрез мерки в регионална свързаност и подобряване на достъпа до качествени публични услуги, в т.ч. развитието на социална, образователна и здравна инфраструктура, и тя трябва да продължи. Успоредно с това, посочи като важно продължаването на усилията за реформи и инвестиции, насочени към развитие на предприемачеството и иновациите, увеличаване на производителността на труда и стимулиране на политиките за заетост и образование, така необходими за ревитализацията на териториите, запазването и връщането на хората в тях.