УО на Програма „Образование“ 2021-2027 г. обявява процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR001-1.005 „Ограмотяване на възрастни“ (чрез прилагане на подхода ИТИ)“

Управляващият орган на Програма „Образование“ 2021-2027 г. (ПО) обявява за кандидатстване процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR001-1.005 „Ограмотяване на възрастни“ (чрез прилагане на подхода ИТИ) в рамките на Приоритет 1 „Приобщаващо образование и образователна интеграция“ на програмата. Конкретните бенефициенти са в съответствие с одобрените концепции по подхода ИТИ и с обявената процедура за директно предоставяне на БФП BG16FFPR003-2.002 „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“ по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ и Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите“ на ПРР (Фаза 2).

Основната цел на процедурата е подкрепа на уязвими групи за социално включване чрез осигуряване на достъп до образование и обучение за по-добра реализация на пазара на труда.

Специфични цели са:

  • Подкрепа за участието в различни форми на учене през целия живот чрез включване в гъвкави форми за образование за придобиване на компетентности от прогимназиалния етап на основното образование на уязвими групи;
  • Подкрепа за подпомагане прехода от образование към реализация на пазара на труда.

Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+).

Дейностите, които ще получат подкрепа, включват:

Дейност 1. Реинтегриране в образователната система на лица, навършили 16 години, отпаднали от училище и/или без основно образование, чрез дейности за образователна медиация (мотивация за участие в образование, работа на образователни медиатори и др.). Популяризиране на необходимостта от повишаване и насърчаване на грамотността и привличане на общественото внимание към ползите от повишаването на грамотността,

Дейност 2. Организиране и провеждане на курсове за ограмотяване на възрастни, и на курсове за усвояване на учебно съдържание за различните образователни етапи и степени за лица, с ниско образование или без образование в координация с Агенция по заетостта и МТСП, с цел последващо включване във възможности за придобиване на професионална квалификация,

Дейност 3. Валидиране на резултати от неформалното обучение и информалното учене чрез оценяване и признаване на съответствието между компетентности, придобити чрез неформално обучение и информално учене, и изискванията за завършване на клас, етап или степен от основно образование,

Дейност 4. Групови/индивидуални дейности за запознаване с професии; определяне на професионалните интереси на представителите на целевите групи и консултиране за самостоятелен и осъзнат избор на образование и/или професия за адаптиране на пазара на труда на регионално/местно ниво; проследяване при осъществяване на връзката образование – пазар на труда и др. за подпомагане прехода от образование към реализация на пазара на труда.

Размерът на безвъзмездната финансова помощ (БФП) по настоящата процедура е
3 800 000 лв. (финансиране от ЕСФ+ и националния бюджет). Минималният размер на БФП за проектно предложение е 250 000 лв., а максималният размер е 750 000 лв.

Пълният комплект насоки за кандидатстване е публикуван на следните интернет адреси: https://eumis2020.government.bg, http://opnoir.bg и www.eufunds.bg.

Кандидатите по процедурата могат да искат разяснения във връзка с Насоките в срок до три седмици преди изтичането на срока за кандидатстване. Допълнителни въпроси по Насоките за кандидатстване се задават в писмена форма чрез ИСУН (https://eumis2020.government.bg), модул „Разяснения по процедурата“.

Разясненията се дават по отношение на Условията за кандидатстване, не съдържат становище относно качеството на проектното предложение и са задължителни за кандидатите. Въпросите на кандидатите и разясненията на УО се съобщават (публикуват) на интернет страницата на УО http://opnoir.bg, в секция „Процедури/Въпроси и отговори“, в ИСУН: https://eumis2020.government.bg (към документите по процедурата), както и се изпращат на конкретните бенефициенти в 10-дневен срок от получаване на искането, но не по-късно от две седмици преди изтичането на срока за кандидатстване.

Крайният срок за кандидатстване/представяне на проектно предложение е 27.01.2025  г., 17:30 часа, чрез ИСУН. Проектните предложения се подават от кандидатите само в електронен формат, подписани с квалифициран електронен подпис (КЕП).