На 9 декември 2024 г. ученици от 9 „а“ клас на Природоматематическа гимназия „Иван Гюзелев“, гр. Габрово, влязоха в ролята на „Детективи на европейски проекти“ по време на специално образователно събитие, организирано от Областния информационен център - Габрово (ОИЦ-Габрово). Събитието беше част от Националната кампания „Детективи на европейски проекти“, която обединява усилията на 27 областни информационни центъра в страната.
Под ръководството на Маринела Събева, управител на ОИЦ-Габрово, учениците бяха въвлечени в интерактивно разследване. Снимки „преди“ и „след“ на ключови обекти в Габрово предизвикаха техния нюх за детайли. Сред разкритите „случаи“ бяха:
- Начално училище „Васил Левски“ – обновено до съвременни образователни стандарти с нова инфраструктура и достъпна среда.
- Кръговото кръстовище в Габрово – изцяло обновено с модерно улично осветление и зелени площи.
- Алеята по десния бряг на река Янтра – превърната в красива зона за разходка и спорт.
- Зала „Възраждане“ – културна институция с нов облик и подобрена акустика.
- Дом на културата „Емануил Манолов“ – пълна реконструкция, която върна блясъка на културния живот в града.
Проектни улики и скрити тайни
Ваня Лазарова, експерт ИОУ, разкри „тайните“ на проектното управление, представяйки сложната терминология на европейското финансиране – от „идентификационен номер на проект“, „стойност на проекта“ до „безвъзмездна помощ“ и „национално съфинансиране“. Учениците откриха, че зад всеки успешен проект стоят месеци на планиране, прецизна документация и упорита работа и комуникация между възложител и изпълнител.
Проектът за модернизация на Дом на културата „Емануил Манолов“ послужи като учебен пример с богат набор от извършени строителни дейности – от ремонт на покрива и поставяне на нова дограма до оборудване със сценична техника от световна класа. Резултатите от модернизацията са забележителни – подобрена акустична среда, модерно техническо оборудване за културни събития, по-ниски разходи за енергия и значително намаляване на емисиите на парникови газове. С тази инвестиция Домът на културата възвръща мястото си на атрактивен културен център, привличащ разнообразна публика и подкрепящ местната икономика чрез създаване на нови възможности за събития и фестивали.
ИСУН 2020 – вашият „детективски офис“
Пенчо Койчев, експерт комуникация в ОИЦ-Габрово, поведе учениците на виртуално „проучване“ в платформата ИСУН 2020, представяйки я като техния „детективски офис“. Те се научиха как да търсят проекти, да проверяват напредъка им и дори да откриват интересни случаи на финансирани обекти чрез публично достъпни данни.
С това вълнуващо начало Националната кампания „Детективи на европейски проекти“ в Габрово ще продължи до май 2025 г., когато младите детективи ще имат възможност да посетят желан от тях обект и влязат в ролята на истински изследователи на европейските инвестиции в България.