Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите” 2021-2027 г. ще финансира енергийното обновяване на 39 жилищни сгради в област Стара Загора

Приключи оценката на проектни предложения по процедура BG16FFPR003-4.001 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност“ по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите” 2021-2027 г.

Общо 329 проектни предложения от 3-те региона (Стара Загора, Перник и Кюстендил) бяха подадени в системата ИСУН по процедурата с размер на заявената безвъзмездна финансова помощ (БФП) 455,4 млн. лева, при разполагаем бюджет по процедурата 196,4 млн. лева.

В съответствие с условията за кандидатстване по процедурата общият ресурс за финансиране на одобрени проекти е разпределен по региони: за област Стара Загора и 10-те общини, свързани с Маришкия басейн:  Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа – 129,2 млн. лева, за област Кюстендил – 33,6 млн. лв., за област Перник – 33,6 млн. лв.

В рамките на разполагаемия бюджет по процедурата са одобрени за финансиране общо 129 проектни предложения, с общ размер на БФП - 192,5 млн. лева, от които:

       -   за област Стара Загора и общини, свързани с Маришкия басейн – общо 65 проекта, с общ размер на БФП - 127,8 млн. лева.

Само за област Стара Загора одобрените за финансиране проекта са 39, от които - за община Стара Загора (23), за община Раднево (3), за община Гурково (8), за община Казанлък (3), за община Чирпан (2).

       -    за област Кюстендил: 26 проекта с общ размер на БФП - 31,8 млн. лв.,

       -    за област Перник: 38 проекта с общ размер на БФП - 32,9 млн. лв.

С реализирането на дейностите на одобрените проекти ще бъдат подкрепени мерки за повишаване на енергийната ефективност на многофамилни жилищни сгради, включително за намаляване на енергийната бедност, в най-силно засегнатите от климатичния преход области Перник, Кюстендил и Стара Загора, както и в общините Нова Загора, Ямбол, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово и Сливен. След изпълнение на енергоспестяващите мерки многофамилните жилищни сгради в трите региона трябва да постигат клас на енергопотребление „В“ или по-висок, като по този начин ще бъде подпомогнат прехода към климатична неутралност на трите региона.

Управляващият орган на програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 публикува резултатите от оценката на проектни предложения по процедура чрез подбор BG16FFPR003-4.001 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност“ по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“ (ПРР) 2021-2027, както следва:

        -    Списък на предложените за финансиране проектни предложения, подредени по реда на тяхното класиране (по региони), и размера на безвъзмездната финансова помощ, която да бъде предоставена за всяко предложение;

        -    Списък с резервните проектни предложения, които успешно са преминали оценяването, но за които не достига финансиране, подредени по реда на тяхното класиране (по региони);

        -    Списък на предложените за отхвърляне проектни предложения и основанието за отхвърлянето им, вкл. проектни предложения, отхвърлени на етап техническа и финансова оценка.

Документите са публикувани на електронната страница на програмата -  https://bgregio.eu/ , в меню „Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027“, подменю ИЗПЪЛНЕНИЕ; на Единния информационен портал – https://www.eufunds.bg/bg, както и в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020), и на интернет страницата на МРРБ.