На 19.03.2025 г., в Двореца на културата – гр. Перник, се състоя информационен ден за представяне на Процедура „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход“ по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027. Организатор на форума беше екипа на Областен информационен център – Перник със съдействието на Областна администрация и Община Перник. Присъстващи на срещата бяха Людмил Веселинов - областен управител на Перник, Стефан Кръстев – зам. кмет на Община Перник, Симеон Гебов – зам. областен управител, експертите от Управляващия орган (УО) на Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 (ПРР) инж. Ангел Гьорев и Снежинка Савова, представители на общините и бизнеса от региона.
Модератор на срещата бе инж. Иван Искренов - ръководител на Проекта „Функциониране на Областен информационен център – Перник през периода 2024-2029 г.“. В началото на срещата той призова присъстващите да отдадат почит на загиналите млади хора в побратимения на Перник гр. Кочани, РСМакедония.
Областният управител г-н Людмил Веселинов приветства присъстващите на срещата и подчерта важността й. „В условията на този динамичен момент, в който се намира България, тази процедура е предназначена да подпомогне малките и средни предприятия и да повиши тяхната конкурентоспособност в новата икономическа среда. Ние разбираме, че преходът към тези модели на бизнес и иновации е предизвикателство, но и възможност за растеж и развитие. Разработваме стратегия, която цели много бързо информацията да достигне до конкретния бенефициент, до малкия и среден бизнес, който да използва възможностите, които се предоставят по тази програма.“
Г-н Стефан Кръстев – зам. кмет на Община Перник, направи ретроспективен прочит на срещата. „В края на 2019 г. и началото на 2020 г., борбата Перник да бъде част от механизма „Справедлив преход“, да бъде третия регион в България за този механизъм, беше наистина сериозна и с обединените усилия на местна, регионална и национална власт успяхме да направим това факт. Въгледобивът в Перник, в исторически план, е създал невероятно икономическо и социално благосъстояние. Свързаните с него индустрии са направили града ни това, което е, дори и тази знакова сграда. Няма да се уморя да повтарям, че нашите деди са използвали върховите технологии за своето време, но няма начин с тези технологии в днешно време да постигаме икономически и социален проспреритет. Въпреки че, интензитетът на помощта е най-малка за област Перник, аз съм убеден, че тази процедура ще постигне целта си: диверсификация на икономическите активности на територията на нашия регион и създаване на нови работни места“.
Инж. Ирена Георгиева приветства участниците и информира, че предвидените инвестиции по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на ПРР за нашия регион са в размер на 92 млн. евро, разпределени в 3 стълба: „Индустрия за устойчиви енергийни решения“, „Социална подкрепа и подкрепа за заетостта“ и „Разнообразяване на местната икономика“. Управителят на ОИЦ– Перник анонсира и предстоящите за 2025 г. процедури „Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони с фокус върху чистата енергия“, „Подкрепа за енергийни общности с цел устойчиви и чисти енергийни решения“, „Рекултивация на минни терени“, „Квалификация и преквалификация за подпомагане на зеления преход“, „Капацитет за водородна верига на добавената стойност“, „Подкрепа за фотоволтаични паркове“, „Чиста енергия“ и „Подкрепа на научно-изследователска и развойна дейност“.
Инж. Ангел Гьорев - гл. експерт в Главна дирекция "Стратегическо планиране и програми за регионално развитие", Управляващия орган на Програма „Развитие на регионите“2021 - 2027, представи условията за кандидатстване по Процедурата „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход“. Допустими кандидати са микро, малки и средни предприятия, инвестиращи на територията на трите въглищни региона – Перник, Кюстендил и Стара Загора, които могат да получат от 50 000 лв. до 500 000 лв. за микро и малки предприятия или 1 000 000 лв. за средни предприятия. Финансовото подпомагане, което могат да получат фирмите, е от 30 % до 100%, в зависимост от режима на минимална/държавна помощ, приложен към дейностите по проекта. По процедурата са допустими да кандидатстват както съществуващи, така и стартиращи фирми, които са регистрирани преди по-малко от 2 години.
Задължително условие е фирмите да кандидатстват за инвестиционния компонент по процедурата, който включва производствени инвестиции или строителни дейности. При необходимост за развитие на новите икономически дейности, кандидатите могат да предвидят и различни видове услуги, сред които услуги за стартиращи фирми, разработване на технологии за производство на стоки и/или предоставяне на услуги, изработване на пазарни анализи и проучвания, маркетингови планове за пазарна реализация на пазара на предприемачески идеи на продукти (стоки и/или услуги) и др. Важно изискване по процедурата е дейността за която кандидатстват, основната, допълнителната или нова икономическа дейност, да попада в обхвата на секторите с голям потенциал, определени като такива при разработването на Териториалните планове за справедлив преход, националните и регионални приоритетни сектори, съгласно „Национална стратегия за малките и средните предприятия” 2021-2027 г. или в тематичните области на Иновационна стратегия за интелигентна специализация, посочени като приоритетни за област Перник.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 15 май, а самото кандидатстване е изцяло електронно, чрез ИСУН 2020.
Присъстващите на срещата представители на бизнеса зададоха своите въпроси, на които получиха отговор от експерта от УО на ПРР г-жа Снежинка Савова.
Областният информационен център - Перник е част от Мрежата от информационни центрове, чиято дейност се финансира по Проект №BG16RFTA001-1.006-0013 „Функциониране на Областен информационен център – Перник през периода 2024-2029 г.“, по Програма „Техническа помощ”, съфинансирана от Европейския съюз чрез ЕФРР.