…и че изпълняват Стратегии за местно развитие с общ бюджет от над 10 млн. лв.?
Местните инициативни групи (МИГ) са Сдружения с нестопанска цел, включващи представители на заинтересованите страни от местната общност (публичен сектор, НПО, бизнес), които съвместно, при осигуряване на максимална публичност, определят приоритетите за развитие на обхванатата територия, и ги включват в Стратегия за водено от общностите местно развитие (ВОМР).
Водено от общностите местно развитие (ВОМР) е подход, при който политиките за развитие се програмират „отдолу-нагоре“, за разлика от традиционната политика, която се проектира и прилага „отгоре-надолу“. При този подход местните хора поемат инициативата да търсят решения и да се справят с предизвикателствата като използват знанията на заинтересованите страни за справяне с местните проблеми. Финансират се проекти, които отговарят на техните потребности, създават и запазват заетост за местното население и са в полза на малкия бизнес. Чрез тях се създават по-добри икономически, социални и екологични условия за живот в малките населени места, подкрепя се многосекторното развитие на местните икономики и се забавя и неутрализира процесът на тяхното обезлюдяване.
Двете Местни инициативни групи прилагат Стратегии с бюджет от над 10 млн. лв. общо за финансиране на разнообразни проекти на местни организации – малък бизнес, селскостопански производители и преработватели, НПО, училища, читалища и детски градини, както и общини от обхванатите територии.
МИГ „Главиница-Ситово Крайдунавска Добруджа“ е сключила 44 договора с 27 бенефициенти на обща стойност малко над 4 млн. лева, от които безвъзмездни финансови средства 3,5 млн. лв.
В рамките на 19 проекта общинските администрации в Главиница и Ситово са инвестирали над 2,4 млн. лв. в ремонт на пътища и улици, обновяване на образователна инфраструктура и сгради на Народни читалища, благоустрояване на населените места, изграждане и обновяване на спортни площадки, съоръжения и еко пътеки, както и в насърчаване на социалното приобщаване и образователна интеграция на уязвими групи.
Пет читалища са инвестирали 65 хил. лв. в дейности по съхранение, популяризиране и развитие на местното културно наследство в селата.
Местният бизнес е инвестирал 1,2 млн. лв. в модернизиране на производството и въвеждане на иновации в земеделски стопанства; развитие на биоземеделие и опазване компонентите на околната среда, стартиране на неземеделски дейности и социални придобивки в предприятията.
МИГ „Тутракан-Сливо поле“ е сключила 65 договора с 44 бенефициенти на обща стойност 6,7 млн. лв. (5,7 млн. лв. БФП). 33 броя от проектите на стойност 4,3 млн. лв. се реализират на територията на община Тутракан. Общинската администрация в Тутракан е изпълнила 10 проекта на стойност 1,7 млн. лв. за ремонт на културна, социална и туристическа инфраструктура, обновяване на спортни образователни игрища и благоустрояване на прилежащи пространства и паркове, подобряване природозащитното състояние на видовете.
Проекти на стойност над 2,5 млн. лв. реализират бизнесът и земеделските производители за повишаване на своята конкурентоспособност и засилване на експортния потенциал, биологично земеделие и развитие на неземеделски дейности – дентална помощ, изграждане на детски парти център и др.
Действащите към момента местни инициативни групи, както и новосъздадените такива – МИГ „Кайнарджа-Алфатар-Силистра“ (включваща общините Кайнарджа и Алфатар и селата от община Силистра) и МИГ „Дулово“ (територията на община Дулово) са в процес на подготовка на нови Стратегии за периода 2025-2027 г., с които да кандидатстват за многофондово финансиране. В процес на подготовка са и Стратегии на Местните инициативни рибарски групи МИРГ „Ситово-Силистра“ и МИРГ „Главиница-Тутракан-Сливо поле“ в подкрепа развитието на местните рибарски общности.