…и че на територията на област Силистра са сключени 47 договора за изпълнение на социални проекти на общинските администрации и НПО?
Европейският съюз оказва финансова подкрепа на различни институции и организации и ги подпомага в усилията им да полагат специфични грижи за хората в нужда. Със средства от европейските фондове са изградени редица домове и центрове, които предоставят услуги на хора от уязвими групи в среда, близка до семейната. По този начин се подкрепя процеса на деинституционализация и се цели нормален живот в общността.
СОЦИАЛНА ИНФРАСТРУКТУРА
В рамките на 5 договора общинските администрации на Алфатар, Силистра и Тутракан реализират проекти на стойност над 24 млн. лв. Проектите са за основен ремонт, реформиране и облагородяване на обекти за предоставяне на резидентни услуги в общността и са насочени към осигуряване на равен достъп до качествена грижа и услуга за възрастните хора с невъзможност за самообслужване. Инвестициите са в съответствие с изискванията на стандартите за качество на резидентната грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст по отношение на специализираната среда за предоставяне на услугата. Създадени са и Център за грижа за хора с психични разстройства и Център за грижа за възрастни хора в невъзможност за самообслужване.
В полза на най-малките жители със специални потребности на областта са създадени Дневен център за подкрепа на деца с тежки множествени увреждания и техните семейства с капацитет 30 места за дневна грижа и 60 места за консултативни услуги, както и Дневен център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства. Създаден е и Нов Център за обществена подкрепа/Общностен център за деца и семейства с капацитет 100 места и 4 места за спешно настаняване.
Информация за проектите 2014-2020
СОЦИАЛНИ УСЛУГИ
Над 8 млн. лв. са инвестираните европейски средства в рамките на 25 проекта в предоставянето на социални услуги на нуждаещите се. Над 2 580 лица с невъзможност за самообслужване и хора с увреждания са се възползвали от интегрирани здравни и социални услуги за социално включване в общността или за дългосрочна грижа в домашна среда на създадените Центрове за почасово предоставяне на услуги.
С изпълнението на проектите е създаден модел за патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания, вкл. с хронични заболявания и трайни увреждания чрез осигуряване на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в техните домове. Реализирането на проектите допринася за подобряване качеството им на живот и на достъпа им до услуги за социално включване и предоставяне на възможности за връщане на реалния пазар на труда на лицата, които полагат грижи за близките си.
Подкрепа за социално-икономическа интеграция са получили 161 представители на етнически групи от територии с концентрация на проблеми, създаващи риск от бедност, уязвимост и маргинализация. Подобряване достъпа до заетост чрез подкрепа за придобиване на професионална квалификация и ключови компетентности спомага за преодоляването на негативните стереотипи и утвърждаване на позитивни обществени нагласи към тази общност. Осигуряване на достъпа до здравна информация и повишаване на здравната култура, както и подкрепа за реализация на основните социални права спомага за тяхната социално-икономическа интеграция.
https://2020.eufunds.bg/bg/0/96/Project/Search
СОЦИАЛНО ВКЛЮЧВАНЕ И РАВНИ ВЪЗМОЖНОСТИ
В подкрепа на социалното включване и равните възможности са реализирани 16 проекта на стойност над 9,5 млн. лв.
Пет от общините от областта са се възползвали от възможността за предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги по домовете, както и психологическа подкрепа за възрастни хора в невъзможност за самообслужване и лица с увреждания. За период от 24 месеца са обхванати 742 лица. Доставка на лекарства, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, заплащане на битови сметки, заявяване и получаване на неотложни административни и битови услуги, предоставяне на информация относно превенция и профилактика на здравето и социално значими заболявания, консултации с диетолог и други специалисти при необходимост са услугите, насочени към преодоляване на последиците от социалното изключване и бедността.
Три проекта предвиждат мерки, насочени към предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги, различни видове консултативна подкрепа с цел превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на негативните тенденции, свързани с детската бедност, както и подобряване качеството на живот на 430 деца в нужда, в т.ч. потребители на социални услуги; техните семейства; деца и семейства от общността, за които е идентифициран риск от неравнопоставено участие в живота на местната общност.
https://2020.eufunds.bg/bg/0/96/Project/Search
С оглед реформиране на системата на социалните услуги и улесняване на прехода към новите механизми на местно ниво са инвестирани европейски средства и в развитие и укрепване капацитета общините като доставчици на социални услуги, за да се отговори на високите критерии, поставени на национално и европейско ниво за социално включване и равни възможности на хората в неравностойно положение. Проектите дават възможност за плавно и безпроблемно въвеждане на реформите в областта на социалните услуги и личната помощ и способстват за предоставянето на по-ефективна, ефикасна и качествена грижа на лицата от най-уязвимите групи от населението.