Цикъл от информационни срещи под формата на изнесени приемни в 11-те общини от областта проведе Областен информационен център (ОИЦ) – Монтана. Пред представители на териториалните администрации, неправителствени организации и бизнеса, както и пред земеделски производители и заинтересовани граждани, експертите представиха актуални и предстоящи възможности за кандидатстване по програмите, финансирани от Европейските фондове за споделено управление за периода 2021 – 2027 г. Посетителите на откритите щандове получиха изчерпателна информация, включително и под формата на информационни брошури, относно целите, допустимите кандидати, дейностите, разходите и бюджета по отворените в момента и предвидените за отваряне до края на годината процедури.
По Програма „Образование“ акцент бе поставен върху процедурите „Ограмотяване на възрастни“ и „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията“, които бяха отворени за кандидатстване на 31 март. Целта на първата процедура е подкрепа на уязвими групи за социално включване чрез осигуряване на достъп до образование и обучение за по-добра реализация на пазара на труда, а на втората – насърчаване процеса на образователна десегрегация и превенция за недопускане на вторична сегрегация. И по двете допустими кандидати са Общини, училища и юридически лица с нестопанска цел с доказан опит и експертиза в сферата на образованието и/или работа с уязвими групи.
По Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР) по-специално внимание бе обърнато на процедурите „Младежка инициатива „Алма“ и „Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво“, както и на „Иновативни здравно-социални услуги“, която предизвика най-голям интерес сред представителите на общинските администрации като конкретни бенефициенти по процедурата. Нейната цел е да се подобри предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за нуждаещи се самотно живеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване, включително чрез дистанционен мониторинг на здравословния и психосоциалния им статус.
По време на откритите приемни експертите от ОИЦ – Монтана представиха и процедурата „Въвеждане на технологии от областта на индустрия 4.0 в предприятията“ по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, предвидена за отваряне в края на месец март. Интерес сред заинтересованите предизвика очакваната през третото тримесечие на годината процедура „Подкрепа за уязвими и маргинализирани общности“ по ПРЧР, която цели повишаване качеството на живот на тези общности, насърчаване на социалното им включване и интегрирането им в обществото чрез комплексна подкрепа за достъп до пазара на труда, социално включване и здравеопазване. По нея могат да кандидатстват неправителствени организации и читалища, допустими партньори са работодатели, а асоциирани партньори – Общините.
Освен полезна информация, всички посетители на откритите приемни на Областен информационен център – Монтана получиха и рекламни материали.