На 21 юни стартира прием по процедура чрез подбор на проекти BG14MFOP001-4.008, мярка МИРГ-ШКБ-2.1.1 „Инвестиции в многообразна публична инфраструктура свързана с рибарската общност и морския потенциал на територията” от Стратегията за ВОМР на МИРГ Шабла – Каварна – Балчик.
Прилагането на мярката има за цел да насърчи социалното благополучие, намаляването на бедността и икономическото развитие в територията на МИРГ Шабла-Каварна-Балчик, чрез инвестиции в подобряване средата на живот. С подпомагането по мярката ще се създаде, подобри или разшири малка по мащаб инфраструктура на рибарската територия, включително публична инфраструктура за отдих, туризъм, спорт и свободно време.
Допустими кандидати по настоящата процедура чрез подбор на проекти:
- Общините Шабла, Каварна и Балчик за всички дейности;
- юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел за дейности, свързани със социалната, спортната дейност и културния живот;
- читалища, регистрирани по Закона за народните читалища за дейности свързани с културния живот.
Всички кандидати следва да бъдат със седалище на територията на трите общини и дейностите по проектите да се изпълняват на територията на МИРГ Шабла- Каварна-Балчик.
Допустими за финансиране са дейности по строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи инфраструктурни обекти; изграждане и/или обновяване на площи за широко обществено ползване; изграждане, реконструкция и/или ремонт на сгради, в които се предоставят обществени услуги, спортни дейности, култура, музейна дейност; обновяване и развитие на рибарски селища и др., вкл.
Важно условие е допустимите дейности да са насочени конкретно към инвестиции за подобряване и популяризиране дейността на рибарите и рибарските дейности - за подобряване достъпа, съхранение на инвентар, за осигуряване на пазарни площи и др. свързани с морето, морските дейности и спортове. Проектите ще бъдат подпомагани при условие, че дейностите, включени в тях, съответстват на приоритетите на общинския план за развитие на съответната община, удостоверено с декларация на кмета на общината.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 1 200 000 лева. Минималният размер на допустимата БФП е 20 000 лева, а максималният е 391 160 лева. Средствата се предоставят под формата на възстановяване на действително направени и платени допустими разходи. Безвъзмездната финансова помощ по тази мярка се предоставя в размер до 100% от общите допустими разходи за дейности, които след извършване на инвестицията не генерират нетни приходи.
Размерът на финансовата помощ за проекти, които след приключване ще генерират нетни приходи се определя съгласно анализ разходи-ползи за съответната инвестиция, съгласно националните и европейски правила за установяване на държавна помощ, но не може да надхвърля левовата равностойност на 50 000 евро.
Подаването на проектното предложение се извършва изцяло по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на Европейския съюз в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на интернет адрес: https://eumis2020.government.bg/.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17:00 часа на 20.09.2019 г.
Пълният пакет документи, условията за кандидатстване и изпълнение по процедурата може да намерите на страниците на Единния информационен портал на европейските структурни и инвестиционни фондове https://www.eufunds.bg и на ИСУН 2020
https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/70d2c7a0-4fe5-40a1-bc21-d2c2f88912d7.
ОИЦ – Добрич е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд