Кметът даде своеобразен старт на проекта вместо с традиционната първа копка, с нетрадиционна снимка- заедно с екипа на библиотеката. Кадърът запечата за последно призрачната сграда на немското училище и презентационно пано, илюстриращо бъдещата визия на библиотеката.
"Освен храм на книгата, библиотеката ще бъде и място за наука, изкуство и култура. Ще се съчетаят по изключително приятен начин ландшафта с пространствата определени за библиотека и амфитеатър. Ще има много зеленина и удобства.", обясни още кметът. Той подчерта, че успоредно с новата сграда ще бъдат реконструирани и 4 улици, осигуряващи достъп до нея.
Бившето немско училище, а после болница е построена през 1935 г. и функционира до началото на 90-те години на XX век когато става неизползваема и е подложена на рушене. В резултат на липсата на поддръжка, климатичните условия, проявите на вандализъм , тя е в сегашното си състояние - разграбена и с компрометирани вътрешни и външни мазилки и дограми, а част от инсталациите липсват.
Реализацията на проект "Реконструкция и преустройство на съществуваща сграда в културно - образователен център (музей) за съвременно изкуство и библиотека" ще доведе до превръщането на изоставеното бивше Немско училище в съвременен и атрактивен комплекс - Културно-образователен център (музей) за съвременно изкуство и библиотека., който отговаря на съвременните архитектурни изисквания и предоставя условия за развитието на иновативно и модерно съвременно изкуство и достъп до съвременни образователно - информационни услуги в гр. Бургас.
Целта на проекта е Културно-образователният център за съвременно изкуство да се превърне в пространство за излагане на изящно, приложно, декоративно изкуство, мода, интериорен, екстериорен и промишлен дизайн и развитие на творчески индустрии. Ще бъде обособена зона за детско творчество и зона с ателиета и работилници за млади автори.
Друг основен мотив за реализацията на проект "Реконструкция и преустройство на съществуваща сграда в Културно - образователен център (музей) за съвременно изкуство и библиотека" е липсата на голяма обществена сграда, с достатъчно помещения за съхранение и използване на библиотечен фонд на Регионална Библиотека "П. К. Яворов", гр. Бургас. В момента библиотеката е разположена в 4 отделни сгради, които са разположени отдалечени една от друга: на ул. "Богориди" №21, на ул. "Булаир" №10, на ул. "Шар планина" №18 и в ж.к. "Изгрев" в ОДЗ №30. В следствие от изпълнението на проекта ще се изгради модерна библиотека, отговаряща на изискванията на съвременния читател, която да обслужва целия фонд на Библиотека "П. К. Яворов" гр. Бургас. Това е най-голямата обществена библиотека в Югоизточна България. Тя обхваща всички слоеве на населението от всички възрастови групи в Бургас и Бургаска област, работи активно за привличане на младите хора за читатели - главно ученици, студенти и млади специалисти.
Предвидено е закупуване на ново обзавеждане за всички зали, читални и кабинети, което ще даде възможност за пълноценното изпълнение на предвидените функции.
С реализиране на заложените в проекта дейности ще се осигури по - привлекателна и достъпна културна, образователна и възпитателна среда за всички граждани и гости на град Бургас.
Проект "Реконструкция и преустройство на съществуваща сграда в Културно - образователен център (музей) за съвременно изкуство и библиотека" ще бъде реализиран чрез комбинирана подкрепа на безвъзмездна финансова помощ от Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020, финансов инструмент "Фонд за устойчиви градове" и собствен принос на Община Бургас.
ОИЦ – Бургас е част от мрежата от 27 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове в България, функциониращи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Областен информационен център – Бургас
гр. Бургас, ул. „Трапезица“ 5
тел.: 056/ 826 136
e-mail: oic.burgas@eufunds.bg; oic.burgas@gmail.com