Приоритетите на България през следващия програмен период представи вчера в рамките на информационна среща на тема „Визия и напредък в подготовката на предстоящия програмен период 2021 – 2027“ управителят на Областния информационен център – Русе Камелия Махакян. Наука и иновации за конкурентоспобност, образование и обучение за висококвалифицирана работна сила, подобряване на свързаността и цифровизация на икономиката, насърчаване на заетостта и социалното включване, намаляване на бедността и оползотворяване на местния потенциал – това е фокусът, към който искаме да насочим европейските инвестиции, обясни тя пред експерти на областна администрация и представители на неправителствения сектор в града.
Новата визия на България за следващия програмен период стъпва на задълбочен социално-икономически анализ за развитието на страната, такъв анализ е възложен отделно и за селските райони на УНСС, коментира още Махакян. В презентацията си отдели съществено място на подготвените до момента документи и на промените, които ще бъдат заложени.
Новото през 2021 – 2027 г. ще бъдат инвестициите с териториално измерение, които са фокусирани върху местни и регионални проблеми. А целта е да се даде по-голяма възможност за партньорство между различни заинтересовани страни – общини, бизнес, неправителствен сектор. С оглед адекватното им решаване ще се залага на интегрирани проекти, финансирани не само чрез програмата за регионално развитие, но и чрез другите програми. За целите на многофондовото финансиране всички оперативни програми, с изключение на програми за транспортна свързаност и храни, ще отделят за териториално развитие по 10 % от ресурса си. Обсъждат се 4 варианта на администриране на регионално ниво на този вид проекти. Една от най-реалистичните възможности е функции по приоритизирането им, първоначалната им оценка и мониторинга върху изпълнението им да се възложи на Регионалните съвети на плановите райони.
В презентацията си Камелия Махакян обърна внимание на промените във фокуса и наименованията на някои от оперативните програми. Съществено е, че вместо програма „Добро управление“ ще има Оперативна програма за електронно управление, което поставя силен акцент върху електронното правителство.
Управителят на ОИЦ-Русе запозна аудиторията и с други подробности от визията за следващия програмен период, като предостави линкове, откъдето интересуващите се могат директно да се запознаят с публикуваните до сега документи.
По време на срещата имаше възможност и за дискусия по темата. Неправителствени организации поискаха да се прерарзгледа формулировката за помощта deminimis специално за ЮЛНЦ, защото в противен случай през следващия програмен период мнозина от тях с добър капацитет няма да могат да се възползват от европейското финансиране. Участниците в срещата изразиха надежда, че административни облекчения за периода 2021 – 2027 г. ще се случат така, както са предвидени.