Областният информационен център – Русе участва в дискусионна среща по проект „Трансфер на иновативни социални практики и нови възможности за заетост“ по процедура „Транснационални партньорства“ на ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014 -2020. В нея участваха и експерти на шведския партньор Компаньон Норботен от община Люлео, представители на бенефициента СНЦ „Развитие на социалния капитал“, на Русенска търговско-индустриална камара, на Клуб „Отворено общество“ – Русе и други организации.
Проектът предвижда трансфер, адаптиране и валидиране на две социални иновации със съдействието на двамата чуждестранни партньори – на Център за устойчиво развитие по примера на финландския партньор и на гайд бук по шведски модел за развитие на социално предприемачество. По този начин бенефициентът ще създаде в община Две могили нови възможности за заетост на безработни и икономически неактивни лица и устойчивост. По проекта се предвижда Центърът за устойчиво развитие да стартира дейността си в 4 направления – рециклиране, почистване, цветарство и туризъм.
Целевата група обхваща икономически неактивни лица, извън образование и обучение, в т.ч. обезкуражени лица над 29 г.; търсещи работа безработни лица и групи в неравностойно положение на пазара на труда намиращи се на целевата територията. Председателят на СНЦ „Развитие на социалния капитал“ Миглена Ангелова запозна участниците и с други подробности по проекта.
По време на срещата бяха представени основните законови положения за предприятията на социалната и солидарна икономика. Домакините разказаха за постиженията и проблемите на русенското социално предприятие за кетърингови услуги „Парти клуб” на Сдружение „Дом на идеята” и на предприятието за копирни услуги „Хартиен свят” на СНЦ „Развитие на социалния капитал“, което е ситуирано в Две могили, както и социалното предприятие за почистване „Бор“ на Община Борово. И трите са създадени по схема „Развитие на социалното предприемачество” по ОП „Развитие на човешките ресурси” 2014 – 2020.
Особен интерес предизвика споделеното от шведските партньори от Компаньон Норбортен, организация със солиден опит в прилагането на иновативни подходи в социалното предприемачество и стартиране на собствен бизнес. Г-н Карлсон и г-жа Торнквист разясниха под каква форма съществуват социалните предприятия в Швеция и дадоха интересни примери за добри практики на социално предприемачеството. Според г-н Карлосн социалното предприемачество не е и не трябва да се възприема като благотворителност. Той препоръча изграждане на партньорства и активната работа с местния бизнес, за популяризиране на социалното предприемачество и социалните предприятия, провеждане на кампании за преодоляване на предразсъдъците, изграждане на положителен имидж и съпричастност на гражданите към дейността и социалната функция на социалните предприятия. В тази връзка даде пример със заведение в неговият град, управлявано от социално предприятие. Персоналът на заведението е от незрящи лица, а обстановката е изцяло тъмна, за да могат посетителите да почувстват липсата на това сетиво, както е у персонала. Шведският експерт коментира още, че големи компании в страната му като ИКЕА подпомагат социалното включване на уязвими групи на пазара на труда, не само като наемат лица от уязвимите групи, но и като преференциално възлагат поръчки на подизпълнители, които са социални предприятия, което е пример за корпоративна социална отговорност.
По време на срещата бяха коментирани с шведските гости важни за социалните предприемачи въпроси: как социалните предприятия да рекламират дейността си, как да разширят своите пазари, как могат добре да продават, вкл. и чрез социалните мрежи, така че след приключване на европейското финансиране да могат да се самоиздържат. В отговор те получиха ценни бизнес съвети от г-жа Торнквист, която е специалист в тази област. Тя сподели, че тяхната компания е част от национална мрежа, работи и се управлява независимо, но участието в мрежата, й дава възможност за обмяна на опит, обучения и получаване на логистично и експертно съдействие за реализиране на различни инициативи. „Важно е също социалните предприемачи да общуват едни с други (подходящи форуми, платформи), да обменят идеи, контакти, информация и да си подпомагат при решаване на проблеми“, каза още тя. Впрочем социалната иновация, гайд бук, която ще бъде трансферирана в Две могили по настоящия проект, е точно такава платформа, стана ясно по време на срещата.
След края на срещата домакините и гостите посетиха базата на социално предприятие „Парти клуб“ в Русе, където се запозна с начина на работа в него и с продуктите, които създава.