Нов проект за „Патронажна грижа“ в Община Ловеч

На 23.10.2019 г. в залата на Барокови къщи в гр. Ловеч се проведе встъпителна пресконференция по проект "Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания в община Ловеч", с бенефициент Община Ловеч, съ-финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси 2014-2020“.

Екипът на Областен информационен център – Ловеч бе сред поканените гости и изрази своите адмирации към екипа за управление на проекта за перфектното стартиране на проекта и изпълнение на подготвителните дейности (дейността на диспечера, който работи шест месеца преди реалното стартиране на услугите и неговата основна задача е набиране на заявления на кандидат-потребители, изготвяне на индивидуални оценки на потребностите и подбор на потребителите и персонала по проекта). Екипът ни похвали Община Ловеч в качеството й на бенефициент и по-конкретно екипа за управление на проекта, който вече има натрупан значителен опит в управлението на подобен вид социални проекти, насочени към грижа за възрастните хора и хората с увреждания, и сподели, че предишен проект с подобна цел на екипа е един от успешните проекти – добри практики, които Областният център популяризира на областно ниво в своя Информационен бюлетин 2018 „Добри практики в област Ловеч по Оперативни програми 2014-2020“.  

Община Ловеч стартира дейностите по изпълнение на проекта на 01 юни 2019 г., като същият се реализира съгласно сключен Договор за безвъзмездна финансова помощ № BG05M9OP001-2.040-0012 от 17.05.2019 г. по процедура чрез директно предоставяне на БФП BG05M9OP001-2.040 "Патронажна грижа за възрастни и лица с увреждания - Компонент 2" в рамките на Приоритетна ос 2 "Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване" по ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020.

Проектът се изпълнява на територията на гр. Ловеч и 34 населени места в община Ловеч с продължителност 18 месеца от 01.06.2019 г. до 01.12.2020 г., а предоставянето на интегрираните медико-социални услуги ще е напълно безплатно за потребителите.

Общият бюджет на проекта е на стойност 375 326,24 лева, от които европейско финансиране  319 027,30 лева и национално съфинансиране на стойност 56 298,94 лева.

Основна цел на проекта е изграждане на мрежа от услуги в домашна среда, която ще окаже положително въздействие върху подобряване качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора, живеещи на територията на община Ловеч.

Основната дейност по проекта е предоставянето на почасови мобилни здравно-социални услуги на възрастни хора над 65 г. в невъзможност за самообслужване и на лица с увреждания и техните семейства, съобразно разработена от Министерство на здравеопазването Методика за предоставяне на патронажна грижа и стандарти за качество на услугата в рамките на компонент 1 по процедура „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания“.

Предвижда се предоставянето на 2 типа патронажни услуги:

- Здравни услуги извършвани от медицински специалисти, съгласно нуждите на лицата от целевата група, които е допустимо да се предоставят извън медицинско заведение;

- Социални услуги извършвани от социални асистенти, които включват – придружаване до институции, административни услуги и плащания, пазаруване, помощ в домакинството и задоволяване на различни ежедневни потребности. 

В Патронажна грижа се очаква да бъдат обхванати над 146 възрастни лица, включително и хора с увреждания. Интегрираните услуги ще се предоставят 12 месеца, а всеки нуждаещ се може да получава здравно-социални услуги до 2 часа на ден. Предвижда се за предоставяне на интегрирани здравно-социални услуги да бъдат ангажирани 7 (седем) медицински специалисти, 18 (осемнадесет) социални асистенти и 1 (един) шофьор, обезпечаващ мобилната работа. Община Ловеч ще закупи автомобил, което ще улесни предоставянето на услугите както в града, така и в малките населени места на общината. С реализирането на проекта ще се осигури качествена интегрирана здравно-социална услуга на 146 възрастни хора и лица с увреждания, с което ще се постигне прилагането на интегриран подход при грижата за възрастните хора в невъзможност за самообслужване и лицата с увреждания, с ясен социален ефект и въздействие.

Проектът е в съответствие на заложените мерки в Плана за действие за периода 2018-2021 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа, одобрен с Решение на Министерски съвет.

ОИЦ – Ловеч е част от Мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на политиката на ЕСИФ в Р България.

За допълнителна информация:

Име на служител: Росица Кривирадева

Длъжност: Екперт „Комуникация, информация и логистика“

Тел.: 068 604 297; e-mail: oic.lovetch@gmail.com