ИНФОРМАЦИОННА СРЕЩА ПО ПРОЦЕДУРИ „СПОДЕЛЕНА ВИЗИЯ ЗА ЕКОЛОГИЧНАТА МРЕЖА НАТУРА 2000 В БЪЛГАРИЯ“ И „ИЗГОТВЯНЕ/АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ПЛАНОВЕ ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА ВИДОВЕ“ ПРОВЕДЕ ЕКИПЪТ НА ОИЦ-КЪРДЖАЛИ

На 22.11.2019 г. (петък) в офиса на Областен информационен център – Кърджали се проведе  информационна среща за представяне на процедура „Споделена визия за екологичната мрежа НАТУРА 2000 в България“ и процедура „Изготвяне/актуализиране на планове за действие за видове“ по ОП „Околна среда“. 

Процедурата „Споделена визия за екологичната мрежа Натура 2000 в България“ ще даде възможност за провеждане на 25 регионални кампании, популяризиращи от една страна екологичната мрежа Натура 2000, и от друга създаване на условия за повишаване ролята й в развитието на местната общност. Чрез осъществени такива проекти може да се подпомогне развитието на бизнес модели и споделяне на добри практики, осъществени дори и извън рамките на страната. Иновативни форми на събития като фестове, паради, фестивали, природо-научни творчески конкурси, културни и арт практики, пътуващи семинари и др. биха могли да бъдат също част от проектните предложения. Представители на структури/звена в структурата на МОСВ и МЗХГ (ИАГ и нейните структури), отговорни за формиране, прилагане и изпълнение на политиката в областта на Натура 2000 за подобряване на природозащитното състояние на видове и природни местообитания, юридически лица с нестопанска цел, общини и научни институти, посочени като допустими кандидати, могат да подадат по електронен път, чрез платформата ИСУН 2020, проектно предложение на стойност до 71 400 лв. с ДДС, в срок до 27.01.2020 г.

По процедурата „Изготвяне/актуализиране на планове за действие за видове“ допустими кандидати са юридически лица с нестопанска цел (НПО); структури в/на МЗХГ - Изпълнителна агенция по горите и нейните структури; общини; структури в/на МОСВ, с изключение на дирекция „Национална служба за защита на природата“. Допустими за финансиране са дейности като подготовка на проектно предложение; изготвяне на план за действие за целеви видове; разработване на методики (при доказана необходимост) за проучване, вкл. картиране, мониторинг, и провеждане на теренни проучвания; провеждане на обществени обсъждания и/или други форми на участие на заинтересованите лица и др. Всеки кандидат по процедурата може да подаде повече от едно проектно предложение. В зависимост от това дали планът за действие е насочен към животински или растителен вид, максималният размер на безвъзмездна финансова помощ на проектното предложение е съответно 300 000 лв. и 100 000 лв. Срокът за изпълнение на дейностите по проекта, в случай че не се предвиждат теренни дейности, може да бъде до 24 месеца, а когато такива са необходими – до 42 месеца. Проектни предложения за планове за действие, които имат одобрени задания от министъра на околната среда и водите трябва да бъдат подадени чрез ИСУН 2020 в срок до 11.02.2020 г., а когато не са налични одобрени задания – до 12.05.2020 г.