Практически указания и образци на документи, които да гарантират на гражданите от уязвимите групи ефективен достъп до правосъдие, са изработени и внедрени в Районен съд – Русе, стана ясно на кръгла маса, посветена на извършените до момента дейности по проект „Съдебната реформа под лупа“ чрез процедура „Граждански контрол върху съдебната система“ на ОП „Добро управление“ 2014 – 2020. Бенефициент на проекта е сдружение „Център Динамика – Русе“ в партньорство с Клуб „Отворено общество- Русе“ и Районен съд- Русе.
Изготвените образци са свързани със случаите на домашното насилие и със защита на интересите на непълнолетните лица, когато става дума за разпореждане с тяхно имущество. Очакванията на магистратите са по този начин жертвите по-точно да осъзнаят и формулират начините на насилие спрямо тях и да им се помогне да получат съдебна защита.
Основната цел на проекта е прилагане на граждански контрол върху реформата в съдебната система на територията на Районен съд – Русе и повишаване на прозрачността върху работата по гражданските дела. В тази връзка по проекта е извършено анкетиране на граждани, НПО, бизнес организации, служители на съда. Предстои резултатите да бъдат обобщени и анализирани. С оглед на резултатите ще бъдат предложени мерки в интерес на гражданите. С цел подобряване на имиджа на съда, на прозрачността в работата му и доверието на гражданите бенефициентът и партньорите му са изготвили медийна стратегия на Районния съд. Нейната цел е да допринесе за формиране на обективна представа в обществото за дейността на съда. Стратегията е съобразена с Комуникационната стратегия на съдебната власт 2014 – 2020. Тя предлага различни комуникационни инструменти, насочени към различните целеви групи. Едновременно с това се анализира медийното отразяване на дейността на Районен съд – Русе.
Проектът предвижда още прилагане на система за гражданско наблюдение върху дела, свързани с домашно насилие или със Семейния кодекс, и изготвяне на доклад с препоръки. Предстои да бъда бъдат проучени добри европейски практики за ефективна работа на съдебната система и популяризиране на постигнатите резултати и чрез тематични лекции в русенски училища.
Проектът е с продължителност 16 месеца, общата му стойност е 98 124,18 лева.