Областният информационен център - Русе представи процедура „Повишаване на капацитета на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда“ на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ пред заинтересовани представители на неправителствените организации, училища, Регионалния инспекторат по образование и Русенския университет в зала 1 на Областната администрация.
Целта на процедурата е повишаване на професионалната квалификация на учителите, директорите и другите педагогически специалисти в училищата и детските градини за работа в мултикултурна среда и обучение на образователните медиатори.
Допустимите кандидатите са юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в обществена полза и упражняващи дейност минимум 2 години преди датата, на която е обявена процедурата. Целите и дейността им, освен това трябва да са в областта на образованието, интеграцията, вкл. образователната, на малцинствата и уязвимите групи, подкрепа на деца в риск от социално изключване.
По процедурата са задължителни партньорствата с училища и детски градини. Възможно, но не и задължително, е партньорството с висши учебни заведения.
В презентацията си експертът от ОИЦ Габриела Стефанова обърна внимание на всички критерии за допустимост на кандидатите и различните партньори, на видовете допустими дейности и на начина за формиране и отчитане на разходите им. Коментира и демаркацията на тази процедура с други процедури по ОП НОИР и ОПРЧР, в които кандидатите и партньорите участват или са участвали, с цел да се избегне двойното финансиране на едни и същи дейности. Аудиторията бе запозната и с приложимите два режима държавна помощ по схемата.
Процедурата има общ бюджет 7 млн. лева, от които 5 950 000 лева са от Европейския социален фонд, а останалите са национално финансиране. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект е 200 000 лева, а максималният – 500 000 лв.
Крайният срок за кандидатстване е 31 март 2020 г. , до 17:30 часа.