На 19 февруари 2020 г. в гр.Велико Търново се проведе среща със земеделски производители от Великотърновски регион, като част от информационната кампания на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) за новостите в условията и подаването на заявления по схемите за директни плащания, предстоящите приеми по ПРСР през 2020 г. и бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП). На срещата присъстваха земеделски стопани, специалисти в сферата на селското стопанство, представители на институции, както и екипът на Областен информационен център – Велико Търново.
Събитието бе открито от зам.-министъра на земеделието Чавдар Маринов, който заяви че 25 % от заетите в икономиката в област Велико Търново работят в сферата на земеделието. Той подчерта, че Великотърновски регион е сред лидерите у нас по усвояване на средства в сферата на земеделието и уточни, че за периода 2014-2019 г. земеделските производители в региона са получили финансова подкрепа с европейски и национални средства в размер на 658,2 млн. лв., което представлява над 4,3% от общо предоставения в земеделието публичен ресурс за същия период. Зам.-министърът информира още, че в периода 2014-2019 г. в областта е регистриран 50 % ръст при зеленчукопроизводството и овощарството. В животновъдството също се наблюдават позитивни тенденции, заяви Чавдар Маринов и допълни, че най-значимо в национален мащаб е птицевъдството – близо 12% от всички птици в страната се отглеждат в област Велико Търново. Зам.-министърът акцентира и върху стратегическото значение на 2020 г., в която земеделската общност в България трябва да изготви общия план за развитието на сектора. Той съобщи, че стремежът е страната ни да запази и дори да увеличи обвързаното подпомагане през следващия програмен период.
Експерти на МЗХГ запознаха присъстващите с предстоящите приеми на заявления по директните плащания. Разяснени бяха и новостите в приема по ПРСР до края на 2020 г. Акцент бе поставен на мярка 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки, насочени към ограничаване на последствията от вероятни природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“, която ще бъде отворена за първи път. Представена беше и новата подмярка 5.2 „Инвестиции за възстановяване на потенциала на земеделските земи и на селскостопанския производствен потенциал, нарушени от природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“. Приемът по нея се очаква да стартира през май 2020 г. Експертите на МЗХГ разясниха бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП), финансовата подкрепа за фермерите и започналите вече преговори. Едни от основните акценти на ОСП 2021-2027 г. ще е са околната среда и климата.