ОП „Развитие на човешките ресурси“ отпусна над 1,3 млн. лева за патронажна грижа в област Русе заради COVID-19

По процедурата „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 3” в област Русе са подписани 7 договора на обща стойност 1 311 465.00 лв. През миналата седмица и Община Борово подписа договор за безвъзмездна финансова помощ с Управляващия орган на ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 по процедура BG05M9OP001-2.101 “Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 3” .

Целта е най-уязвимите членове на населението, които са застрашени в най-висока степен от COVID 19, да бъдат защитени.

Общата безвъзмездна сума за Борово е  62 130 лева, от които 85 % (52 810.50 лв.) са от Европейския социален фонд, а останалите 15 % (9 319.50 лв.) са национално съфинансиране. Средствата ще бъдат вложени в мрежа от услуги в домашна среда на територията на общината, така че да се подобри качеството на живот на хората с увреждания и възрастните хора и да се повишат възможностите им за социално включване в условия на наложителния период на социална изолация заради пандемията.
По проекта се предвижда да се предостави патронажна грижа на хората над 65 години с ограничения или невъзможност да се самообслужват, на хора с увреждания и техните близки, както и на лица, които са в карантина и възрастни, които са рискови при заболяване от коронавируса, които живеят в населените места на общината. В проекта е заложено минимум 38 души да се възползват от услугите в домашна среда след оценка на техните нужди. За целта ще бъде направен подбор както на потребителите, така и на персонала, който ще се грижи за тях. Ще бъдат назначени 5 социални асистенти ,1 шофьор и един координатор.

Освен Община Борово средства за подпомагане на най-уязвимите хора с цел ограничаване на заразата, както и на тези, които са поставени под карантина, получават общините Русе, Бяла, Ветово, Две могили и Ценово. Най-голяма сума, 829 140 лева, е отпусната на Община Русе, защото тя реализира проекта си в партньорство с Община Сливо поле. Всички проекти, независимо от това кога са подписани договорите, са стартирали през март т.г. и ще приключат до края на годината. Дейностите им са идентични и включват пазаруване с пари на потребителя на хранителни продукти, лекарства и други стоки от първа необходимост. Освен това наетите асистенти ще оказват помощ на лицата при необходимост от административни услуги. Те ще бъдат снабдени с лични предпазни средства и дезинфектанти.