СТАРТОВА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ В КЮСТЕНДИЛ ПО ПРОЕКТ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ЕКОЛОГИЧНА ИНФРАСТРУКТУРА

Регионално сдружение за управление на отпадъците „Рила Еко“ проведе на 11 август 2020г. начална пресконференция по проект „Изграждане на екологична инфраструктура за РСУО „Рила Еко“. На събитието присъстваха екипът за управление на проекта, служители на Община Кюстендил, служители на Община Невестино и Община Трекляно, експерти от Областен информационен център – Кюстендил, представители на ресторантьорския бизнес, медии и други заинтересовани лица.

Проектът се изпълнява на територията на общините Кюстендил, Невестино и Трекляно, които са част в Регионалното сдружение за управление на отпадъците (РСУО) „РИЛА ЕКО“. Основната цел на проекта е да се намали количеството на смесени отпадъци за депониране чрез предварителното им третиране, както и осигуряване на разделно събиране и рециклиране на битови, биоразградими и зелени отпадъци, генерирани в трите общини. За тази цел се предвижда проектиране и изграждане на инсталация за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци с капацитет 15 500 т/год., както и разделно събиране и оползотворяване на зелени и/или биоразградими отпадъци, чрез проектиране и изграждане на инсталация за компостиране с капацитет 3 000 т/год. Инсталациите ще бъдат разположени на площадка в м. „Гладни рид“, с. Радиловци, общ. Кюстендил, с площ 24,08 дка. Инсталацията за предварително третиране ще обслужва 52 702 жители на общините Кюстендил, Невестино и Трекляно. Предвижда се тя да прилага метода ръчно сортиране и аеробно стабилизиране на органичната фракция и да има модул за предварително третиране (сепариране и стабилизиране). Компостиращата инсталация ще обслужва 52 158 жители на общините Кюстендил и Невестино. Тя ще прилага метода на компостиране с открити боксове под навес и представлява инсталация за открито компостиране с механично разбъркване за аериране на компостираните материали и автоматизирана система за разбъркване и аериране на компоста. Предвидено е закупуването на специализиран камион за разделно събиране на зелени отпадъци, камион за разделно събиране на биоразградими отпадъци с надстройка 5 куб.м., специализиран камион за разделно събиране на зелени отпадъци 3,5 т. и 30 пластмасови контейнера с вместимост 1100 л., които ще бъдат дистрибутирани в близост до места с високо генериране на зелен отпадък.

Проектът се финансира по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“, приоритетна ос „Отпадъци“. Стойността му е 9 748 590,60 лв., от които 5 955 969,72 лв. са от Европейски фонд за регионално развитие, от Републиканския Бюджет са осигурени 1 051 053,48 лв., а собственият принос на Община Кюстендил е 826 492,22 лв.