Днес екипът на Областен информационен център – София проведе информационна среща, на която представи процедура BG16M1OP002-3.021 „Подобряване природозащитното състояние на природни местообитания“, която се реализира по линия на ОП „Околна среда“ 2014-2020 г. По време на събитието бяха разяснени насоките за кандидатстване по процедурата и начинът, по който става подаването на проектните предложения в системата ИСУН 2020.
Процедурата има за цел да подпомогне изпълнението на мерки, чрез които ще се допринесе за подобряване на природозащитното състояние на природни местообитания, които са предмет на опазване в мрежата Натура 2000. Примерни дейности в изпълнение на допустимите мерки са: контрол на инвазивни чужди видове (ИЧВ) и плевелни видове, премахване на конкурентни видове растения, регулиране на пашата, подпомагане на естественото размножаване на ключови видове, контрол на използването на торове, пестициди и биогенно замърсяване, противопожарни мерки и др.
Разяснени бяха изискванията към различните кандидати. Най-важните за юридическите лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) са те да бъдат сдружения или фондации, вписани в регистъра на ЮЛНЦ, най-малко 18 месеца предхождащи месеца, в който е подадено проектното предложение, както и да са определени за извършване на общественополезна дейност. Важно изискване към кандидатите ЮЛНЦ е в устава или учредителния им акт да са налице текстове, от които да е видно, че поне една от целите на организацията е свързана със защита/опазване на околната среда.
Изискване към кандидатите научни институти е те също да имат основен предмет на дейност, свързан със защита/опазване на околната среда. На етап кандидатстване кандидатите научни организации трябва да представят декларация за съгласие за кандидатстване по процедурата, попълнена и подписана: от първостепенния разпоредител с бюджетни кредити – за институти към БАН; от ръководството на Управителен орган – за други институти; от ректора – за висши училища.
Особеност при тази процедура е, че един кандидат може да подаде и повече от едно проектни предложения, а всяко проектно предложение може да се отнася за едно или за повече местообитания.
Общият размер на безвъзмездна финансова помощ за всички одобрени проектни предложения е до 7 500 000 лв., а за отделните проекти няма предвиден минимален и максимален размер на помощта.
Приемът на проектни предложения е до 10.01.2021 г. 23:59 ч.