На 10 декември 2020 г. Областен информационен център – Ловеч проведе он-лайн информационна среща, част от Общата инициатива на Мрежата от ОИЦ в България за 2020 г., посветена на прилагането на интегрирания териториален подход в България през програмен период 2021-2027 г. и изпълнението на интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) на територията на област Ловеч и Северозападен регион за планиране.
Целта на събитието бе да се запознае широката общественост с новия регионален подход за ефективното използване на потенциала на всяка територия в тесен диалог и сътрудничество между институции, организации и широк кръг от заинтересовани страни, действащи на територията на област Ловеч и Северозападен регион.
Над 25 участници в срещата, сред които присъстваха Областен управител на област Ловеч, представители на осемте общински администрации в областта, в т.ч. зам.-кметове, директори и експерти, представители на неправителствен сектор, териториални звена на публичната власт и икономически оператори днес се запознаха с новите моменти за програмен период 2021-2027 г. Експертите от ОИЦ-Ловеч представиха в детайли структурата и изпълнението на новата Програма „Развитие на регионите 2021-2027“ (ПРР); основните ключови аспекти на интегрирания териториален подход; предстоящото кандидатстване с Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) – подготовка и изпълнение; изискването за изпълнение на концепциите в широки партньорства от заинтересовани страни, които ще действат обединени от общ интерес за развитие на социално-икономическия потенциал на територията, без оглед на административните граници на населените места (градове, общини, области), попадаща изцяло или частично в нея; източниците на финансиране и принципа на комбинираното финансиране, съгласно РМС № 335 /7.6.2019 г.; новият състав и функции на Регионалните съвети за развитие в процеса на подбора и класирането на концепциите за ИТИ, както и новите функции на експертите от Областните информационни центрове. Друга важна цел на днешната среща бе мотивиране на потенциалните бенефициенти и заинтересовани страни да стартират създаването на партньорства и да генерират нови идеи за интегрирани проекти и концепции за ИТИ, чрез които да се решат конкретни проблеми на съответния регион (област) и да се развие потенциалът на територията.
В презентацията бяха посочени и източници на информация за потенциалните заинтересовани страни, като екипът на Областен информационен център – Ловеч също остава на разположение при възникнали допълнителни въпроси по представената тема.