Студенти научиха от ОИЦ-ВАРНА любопитни факти за коледните традиции в страните от ЕС

ОИЦ-Варна запозна студенти от катедра „Аграрна икономика“ в Икономическия университет с коледните традиции в страните от Европейския съюз. Младите хора научиха, че обичаят да се украсяват елхи всъщност е немски, а сладкишът, който се приготвя за Коледа, е щолен. Панетоне е традиционният коледен козунак с грозде и мандарини в Италия. Подаръци на децата там носи грозната вещица Бефана. Белгийците имат двама дядо Коледовци. В Люксембург пък няма Дядо Коледа, там честват Деня на Свети Никола на 6 декември. Сред най-интересните коледни ястия на англичаните е супа от костенурки. Любопитен обичай имат и в Ирландия, където се къпят в студените води на морето в коледната сутрин.

Особен интерес от страна на младежите предизвика древната традиция във Финландия, която повелява празнуването да не започва със сядане около трапезата, а с престой в сауната. В Швеция пък козелът е особено тачено животно, тъй като той раздава подаръците.

След презентацията на ОИЦ-Варна студентите вече знаят, че типична за Малта е традицията дете от 7 до 10-годишна възраст да проповядва в полунощ вместо свещеник и да разкаже историята за раждането на Исус във Витлеем.

Сходни с българските коледни традиции са обичаите в северната и южната ни съседки. В Румъния децата минават от къща на къща и пеят коледни песни или рецитират поезия. Водачът на групата носи дървена звезда, украсена с цветна блестяща хартия и звънчета, закачена на пръчка. В Гърция на Бъдни вечер се яде постно - ошав, баница, щрудел, боб. Всички заедно отиват на църква, а на коледната трапеза се сервират свинско, печена пуйка със зеле, баклава и други сладкиши.

След презентацията студентите обсъдиха любопитните неща, които научиха от нея, и опитаха от немския празничен сладкиш щолен.

Представянето на коледните обичаи в страните от Европейския съюз е традиционно събитие, което ОИЦ-Варна организира в края на всяка година.

Таг