НОВА СГРАДА ЗА СПЕШНАТА ПОМОЩ В ГРАД БЯЛА, ОБЛАСТ РУСЕ, ЗАПОЧНА ДА СЕ СТРОИ ПО ОП „РЕГИОНИ В РАСТЕЖ“

Със символична първа копка беше даден старт на строежа на нова сграда за филиала на спешната помощ в град Бяла. Той е част от мащабен инвестиционен проект за модернизация на спешната помощ BG16RFOP001-4.001-0001-С01 „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г. Официален гост на събитието бе министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.

Новата постройка ще е с площ 140 кв. м., към нея ще бъде изграден паркинг. Предвижда се резервно електрозахранване. В обекта ще бъдат обособени две зони – за пациенти и за персонал. В зоната за първа помощ ще има лекарски кабинет, манипулационна, чакалня и тоалетни, подходящи и за хора с увреждания. Ще бъдат изградени и сервизни помещения, вкл. за дезинфекция на линейките, складове за съхранение на кислородни бутилки, медикаменти и биологични отпадъци.

С проекта в Бяла, област Русе, на практика бе дадено началото на строителството, реконструкцията и ремонта на обектите от системата на спешната медицинска помощ в страната. В рамките на големия проект по ОП „Региони в растеж“ ще бъдат напълно обновени и модернизирани 237 обекта, в т.ч. 27-те центъра за спешна медицинска помощ с техните 170 филиала, 6 изнесени екипа в общините, както и 34-те спешни отделения в държавните лечебни заведения.

По същия проект вече във всички филиали за спешна помощ на област Русе са доставени по един брой монитори, транспортни вентилатори, аспирационни устройства, апарати за обдишване, преносими комбинирани дефибрилатори с възможност за отдалечено мониториране, електрокардиографи и друга медицинска техника от първа необходимост. Отделно спешното отделение на Университетска болница „Канев“ вече разполага с един нов монитор за централен сестрински пост, 18 монитора за наблюдение на здравословното състояние на пациентите, три електрокардиографа, три апарата за обдишване, три комплекта ларингоскопа за деца и възрастни, два негативоскопа и друга медицинска апаратура, която може да спаси човешки живот.

Както във филиалите за спешна медицинска помощ, така и в спешното отделение на УМБАЛ „Канев“ предстои да бъдат доставени още медицински уреди. За областта са предвидени и 12 чисто нови линейки, като 9 от тях са вече доставени. Четири са за спешната помощ в Русе, две за Бяла и по една за Сливо поле, Две могили и Ветово. Още три реанимационни автомобила ще бъдат закупени, като един от тях ще бъде високопроходим. И трите ще се използват за нуждите на филиала за спешна помощ в Русе. Към настоящия момент за цялата област във всеки един момент могат да реагират общо 26 автомобила, като 22 от тях са реанимобили и се използват за транспортиране на пациенти.

Проект „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“ е с общ бюджет 163 897 815, 62 лв., от които: 163 502 132, 68 лв. – от Европейския фонд за регионално развитие и 395 682, 94 лв.  – национално съфинансиране.