СТАРТИРА ЕВРОПЕЙСКИ ПРОЕКТ ЗА ЗАЩИТА НА ЧОВЕШКИ И ГРАЖДАНСКИ ПРАВА

С начална онлайн пресконференция днес стартира проект, финансиран от Европейския социален фонд (ЕСФ) чрез Оперативна програма "Добро управление". Той ще помогне за създаването на повече гаранции за защита на човешки и граждански права. Проектът се реализира от две неправителствени организации, които работят в партньорство: СНЦ " Демократично Сдружение Искам да Знам" гр. Шумен и Фондация "Отворена врата" гр. Перник. Озаглавен е: "Гаранциите за върховенство на закона - път към по-независима и прозрачна съдебна власт". Общата му стойност е 94 216.64лв., като 85% от средствата са предоставени от ЕСФ, а 15% са национално съфинансиране. Проектът е със срок на изпълнение 16 месеца и е стартирал с подписването на административния договор на 03 февруари, т.г.

Насочен е към граждани, но и към хора работещи в и със системата на съдебната власт - магистрати, прокурори, адвокати, медиатори. Към проекта са привлечени още органите, администриращи съдебната власт - ВСС, законодателите (НС), както и организации, осъществяващи връзката на гражданите и съдебната власт - Министерство на правосъдието и активни правозащитни НПО. Основната целева група по проекта са гражданите - хора в активна и пенсионна възраст, млади хора от 15 до 29 г., както и хора с увреждания. Проектът цели да удовлетвори потребността им от правно ограмотяване на достъпен език. Тази цел ще бъде постигната чрез мащабна информационна кампания в градовете Шумен и Перник, в чийто фокус ще бъде популяризирането на информация за основните човешки и граждански права и способите за тяхната защита, осигурени от закона. В рамките на кампанията ще бъдат популяризирани и извънсъдебни способи за решаване на правни спорове - медиация и арбитраж. Информацията ще се разпространи от лектории в училища, университети, пенсионни клубове, а също и чрез надграждането на Е-платформата: www.moetopravo.bg. В нея ще бъдат обособени две нови секции: "Основни човешки и граждански права" и "Е-медиация", както и мобилна версия за по-бърз и лесен достъп на млади хора.

Друга основна дейност по проекта, насочена, и към гражданите, и към професионалистите (магистрати, адвокати, медиатори, и др.) е проучването и популяризирането на добри съдебни и медиаторски практики в защита на човешки и граждански права. Проучването цели освен разпространението на добрия опит, и очертаването на слабости, най-вече последващи предложения за промени, които да направят по-бърза, ефективна и целесъобразна защитата на нарушени граждански и човешки права. Това ще бъде и фокуса на планираните по проекта кръгли маси и дискусии за обсъждане на доклада от проучването и формулиране на предложения за промени в законодателството, с които ще се създадат повече гаранции за защита на нарушени човешки и граждански права в бъдеще.