Новият финансов инструмент ще сближава науката и бизнеса
Фонд на фондовете (ФнФ) стартира провеждането на пазарни консултации с потенциални финансови посредници и ключови участници в инвестиционната среда от страната и чужбина, като част от подготовката на процедура за прилагането на нов финансов инструмент - Фонд за технологичен трансфер (ФТТ).
Чрез този процес Фонд на фондовете цели да постигне оптималната структура на финансовия инструмент, отчитайки настоящите потребности на пазара и на максимално широк кръг заинтересовани лица, както и да изпълни целите заложени в Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 г. (ОПИК), която го финансира.
Фонд за технологичен трансфер е специфичен финансов инструмент, чиято цел е да спомогне за осъществяване на връзка на науката и бизнеса, чрез създаване на благоприятна среда за развитие на иновациите, което от своя страна да спомогне за привличане на чуждестранни инвестиции и опит, а също така за извеждане на българските предприятия и българските иноватори на международния пазар.
Ресурсът, предоставен от Фонд на фондовете е в размер на 30 млн. евро, като се очаква, да бъде привлечено и допълнително съфинансиране от частни инвеститори.
Структурата на инструмента по отношение на финансирането от ФнФ е изключително гъвкава, като ще зависи от етапа на развитие на конкретния бизнес и ще варира в широк диапазон, от 25 хиляди до 5 милиона евро.
С мобилизираните средства, ФТТ ще осигурява дялови и квази-дялови инвестиции в предприятия, развиващи проекти, свързани с трансфер на технологии, ползите от които ще бъдат насочени към България. ФТТ ще инвестира в проекти, предимно в ранен етап на развитие, произхождащи от университети, технологични паркове, научни лаборатории и др.
Цел на инструмента е фокусирането на инвестициите за развитие на иновационния потенциал в следните тематични области: мехатроника и чисти технологии; информатика и информационни и комуникационни технологии; индустрия за здравословен живот и биотехнологии; нови технологии в креативни и рекреативни индустрии.
Допустимите крайни получатели обхващат новосъздадени, малки, средни и големи предприятия.
Инвестиционният период на Фонда за технологичен трансфер се очаква да е 5 г. при общ срок на фонда от 10 г. с възможност за удължаване до две години.
Пазарните консултации се провеждат до 8 февруари 2019 г. включително, като заинтересованите лица биха могли да изразят желанието си за участие в процеса на следния телефонен номер: +3592 801 40 50 или електронна поща: ttf_test@fmfib.bg, до 18:00 ч. на 6 февруари 2019 г.
След приключването им резултатите от тях ще бъдат систематизирани в доклад и оповестени на страницата на Фонд на фондовете.