На 17 юни 2021 г. Областен информационен център – Ловеч участва в пресконференция за представяне на напредъка по проект „Социално-икономическа интеграция в Луковит“. В Регионалния пресклуб на БТА в Ловеч се събраха представители на местни, регионални и национални медии, екипът за управление на проекта от страна на бенефициента Община Луковит и един от партньорите - Сдружение „Знание“ гр. Ловеч. На събитието по покана на Община Луковит присъства и представител на Областен информационен център – Ловеч. Цветенка Хаджиева, заместник-кмет на Община Луковит, във функцията й на Ръководител проект и инж. Надя Рабаджиева, началник на отдел „Планиране, проектиране и обществени поръчки“ в Община Луковит - координатор на проекта представиха главната му цел, напредъка в изпълнението му и постигнатите резултати. Основната цел е чрез взаимно допълващи се мерки да бъде оказана подкрепа на най-бедните и уязвими семейства в общината. Проектът е финансиран от две оперативни програми – ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. (ОПРЧР) и ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г. (ОПНОИР) по интегрирана процедура BG05M9OP001-2.018 „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи, Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование“ – Компонент 1“.
Общата стойност на проекта е 1 022 011,10 лв., както следва: финансиране по ОПРЧР – 633 926,21 лв. (от които 538 837,28 лв. европейско и 95 088,93 лв. национално съфинансиране); финансиране по ОПНОИР – 388 084,89 лв. (от които 329 872,16 лв. европейско и 58 212,73 лв. национално съфинансиране).
Партньори на Община Луковит са СУ „Алеко Константинов“ гр. Луковит, ПГСС „Сергей Румянцев“ гр. Луковит, ОУ „Христо Ботев“ с. Румянцево, НУ „Инж. Вълков“ гр. Луковит и Сдружение „Знание“ гр. Ловеч.
Цветенка Хаджиева представи дейностите по проекта, с акцент върху тези, изпълнявани по ОПРЧР, които обхващат осигуряване на субсидирана заетост за 56 безработни лица от ромски произход; Изграден и работещ Център за обществена подкрепа (ЦОП) с общностен център в кв. „Изток“ (ромския квартал) в гр. Луковит със социални работници, педагог, логопед и назначаване на общностен работник в изнесения център в кв. „Изток“. В ЦОП и изнесената му част са предоставени социални и здравни услуги на около 200 деца, жени и майки., вт.ч. прегледи и помощ от логопед и социален педагог, АГ прегледи и здравни консултации от акушер-гинеколог, медицинска сестра и акушерка за 120 жени, както и осигурени следващи прегледи и лечения при необходимост, превантивна здравна консултация и разговори за женското здраве и ранното забременяване. Друга дейност е развитие на местните общности и преодоляване на негативните стереотипи, чрез работа с децата и семействата. Тази дейност се осъществява от партньора Сдружение „Знание“, гр. Ловеч и бе представена от Ралица Попова. Сдружението работи с около 240 деца и младежи от ромската общност, включени в различни инициативи като „Храна и здраве“, „Време е за чай“, „Форум театър“ и др., за развиване на толерантност и иницииране на различни трудности и проблеми и предлагане на начини за преодоляването им. Работата в общността включва още назначаване на ромски медиатори към училищата – партньорски организации и в самата община – бенефициент, които през цялото време на изпълнението на проекта работят индивидуално с ромските семейства. Създадени са и Местна активна група и Обществен съвет за социално включване.
Изпълняваните дейности по ОПНОИР включват: допълнително обучение по български език за ученици, за които българският език не е майчин; допълнителни занимания със застрашени от отпадане от училище ученици; подкрепа на ученици от етническите малцинства за продължаване на образованието в гимназиалния етап и за успешно завършване на средно образование; работа с родителите; преодоляване на негативни обществени нагласи.
Проектът е стартирал на 5 март 2019 г. и ще приключи на 31 октомври 2021 г.
Детайлно и емоционално бе представянето на проекта и от Цветенка Хаджиева и от Ралица Попова, през призмата на чисто човешките ценности, проблемите на най-бедните и онеправдани хора, хората в нужда и лицата с увреждания, също включени в проекта. Проектът се изпълнява успешно, с огромна отдаденост и професионализъм от екипите за управление, въпреки трудностите при отчитане на интегрираните мерки, финансирани по две отделни оперативни програми с различни изисквания и индикатори, множеството проблеми, включително наложените от пандемията COVID19 ограничения и всички сложни човешки фактори. Организациите, които си партнират по проекта доказаха, че вече са готови да работят при новите условия на програмен период 2021-2027 – коопериране и съвместна работа по Интегрирани териториални инвестиции с цел икономическо развитие на региона като цяло.
На финала на пресконференцията Росица Кривирадева, експерт в ОИЦ-Ловеч представи на присъстващите възможности за надграждане на вече постигнатите резултати чрез разработване на проекти по процедура за подбор на проектни предложения „Интегрирани мерки в подкрепа на ромското включване“ и „Образование и грижа в ранна детска възраст“, Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономически пространство (ФМ на ЕИП) 2014 – 2021 г.