Община Шабла с грижа за опазване на емблематичната червеногуша гъска

На 1 септември 2021 г., в сградата на Община Шабла, се проведе пресконференция по проект „Подобряване природозащитното състояние на червеногушата гъска (Branta ruficollis, Pallas, 1769) чрез изпълнение на мерки от Плана за действие за вида (ПД, 2018)“, осъществяван с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на ЕС.

Участие взеха представители на различни институции – Регионална инспекция по околната среда и водите – Варна, Регионална дирекция по горите – Варна, Областна дирекция по безопасност на храните – Добрич, Областен информационен център – Добрич, Българско дружество за защита на птиците, Общински съвет – Шабла, както и представители на общинска администрация.

Пресконференцията откри Петър Атанасов, Зам. Кмет „Финанси“, който даде думата на еколога на Общината – Галя Камберова, в качеството й на ръководител на проекта, да запознае присъстващите с текущото му изпълнение, планираните дейности, очакваните резултати и предстоящите събития.

Разяснена бе същността на проекта и основната му цел, а именно – да се подобри природозащитното състояние на червеногушата гъска (Branta ruficollis), чрез изпълнение на конкретни мерки от План за действие за вида, в определени Защитени зони за опазване на дивите птици (целеви райони), част от Мрежата Натура 2000 в страната.

Основна част от планираните дейности е да се направи обстойно проучване на състоянието на популацията на птиците, заплахите и предизвикателствата в опазването им. На база на изготвени доклади ще се търсят решения за създаване на по-добри условия за домуване на птиците на територията на Община Шабла.

Ще бъде създаден и Център за временно настаняване и първа помощ на ранени и пострадали червеногуши гъски и тяхната рехабилитация в основните места на срещане на вида. В него ще бъдат настанявани бедстващи гъски и други видове птици, на които, при необходимост, ще бъде оказвана първа помощ, до изпращането им в Спасителен център или до възстановяването и освобождаването им обратно в природата. След приключване на проекта е планирано неговото функциониране  да стане на база споразумение на Общината с местните ловно-рибарски дружества.

Атрактивна и интерактивна част от дейностите е ангажиране на широката общественост в опазването на червеногушата гъска чрез популяризиране на вида и неговото опазване с помощта на отпечатване и разпространение на печатни материали и организиране и провеждане на фестивали. Освен традиционния есенен Фестивал на хвърчилата, се предвижда да се постави началото и на ежегодно провеждане на Зимен фестивал на червеногушата гъска, с възможности за наблюдение на вида отблизо.

Отчетен бе приносът на Европейския съюз за реализирането на дейностите по проекта чрез осигуреното финансиране от Европейските структурни и инвестиционни фондове. Безвъзмездната финансова помощ по проекта е 1 079 127,52 лв., от които 917 258,40 лв. европейско финансиране и 161 869,12 лв. национално съфинансиране.

В края на пресконференцията, ръководителят на проекта покани всички участници да посетят деветото издание на Фестивала на хвърчилата, на брега на морето, в местност „Малкото море“ край Шабла, на 4 и 5 септември, който се провежда в рамките на проекта.

 

ОИЦ – Добрич  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд.