Областният информационен център – Русе представи проекта на Споразумението за партньорство на Република България за програмен период 2021 – 2027 г. пред медиите. Документът определя стратегията на държавата – членка и приоритетите й за изпълнение на Кохезионната политика и Общата политика в областта на рибарството.
Проектът на Споразумението залага осъществяването на европейските инвестиции в рамките на 5-те политически цели на ЕС, обясни експертът Диана Аврамова и запозна журналистите с тях и съотнасянето им към новите секторни програми. Програмите „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ и „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ ще допринесат за осъществяване на Цел 1 „По-интелигентна Европа“. Програмата за наука през новия програмен период се отделя от образованието и става самостоятелна.
Принос към Цел 2 „По-зелен, нисковъглероден преход“ ще имат програмите за конкурентоспособност и иновации, околна среда, транспортна свързаност, морско дело, рибарство и аквакултури.
Към Цел 3 „По-добре свързана Европа“ е насочена Програма „Транспортна свързаност“. Целта на четвъртата политика е по-социална Европа. Принос към нейното изпълнение ще имат програмите „Развитие на човешките ресурси“, „Образование“ и „Храни и/или основно материално подпомагане“.
Петата цел „Европа по-близо до гражданите“ има за фокус насърчаване на устойчиво и интегрирано развитие на градските, селските, крайбрежните райони и местните инициативи. За нейното постигане роля ще имат две програми – за регионално развитие и за морско дело, рибарство и аквакултури. Новото при реализирането й е използването на интегрирания подход, при който инвестициите ще бъдат насочени за преодоляване на регионалните проблеми и оползотворяване на местния потенциал много по-ефективно, отколкото при досегашния секторен подход.
Подходът „Водено от общността местно развитие“, който се оказа ефективно работещ, ще е приоритет и на програмен период 2021 – 2027 г. Той ще се прилага в цялата страна на ниво община, част от община или група от съседни общини, като от него ще бъдат изключени само градовете над 30 000 жители.
В проекта на Споразумението за партньорство се предвижда още един ключов инструмент - Механизъм за справедлив преход за гарантиране на прехода към неутрална по отношение на климата икономика. През новия седемгодишен период той ще предоставя целева помощ за смекчаване на социално-икономическите последствия от поетапното затваряне на въглищните мини и електроцентрали.