При голям интерес протече представянето на новата Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г., организирано от Областен информационен център – Благоевград. В излъчване на живо във Фейсбук страницата на Центъра, експертът „Комуникация, информация и логистика“ Елена Михова представи обхвата на Програмата, целите и бюджета ѝ, както и основните ѝ приоритети.
Общият бюджет на ПРЧР 2021 – 2027 г. е 3 874 637 388 лв. Подкрепата от Програмата, съфинансирана от Европейски социален фонд⁺ и националния бюджет, е насочена към развитие на работната сила, преодоляване на предизвикателствата пред пазара на труда, осигуряването на повече и по-добри възможности за социално включване на уязвимите групи, предоставяне на равни възможности за участие в икономическия и социалния живот на страната.
Основната цел на ПРЧР е да достигне до близо 850 000 души в България чрез изпълнение на четири основни направления – развитие на пазара на труда и уменията на работната сила, подкрепа за социално включване, подпомагане на младежката заетост и социални иновации.
Мерките по ПРЧР 2021 – 2027 г. са разпределени в 5 приоритета. С най-голям дял средства е Приоритет 1 „Насърчаване на заетостта и развитие на умения“. С бюджет от 1 606 454 528 лв., мерките по него обхващат инвестиции в областта на обученията на работната сила за повишаване на уменията, квалификацията и компетентностите и включването на представители на уязвими групи на пазара на труда. Ще се подкрепят нови инструменти за развитието на ефективни услуги за включване на пазара на труда, включително прогнозиране и планиране на търсенето и предлагането, както и развитие на персонализирани услуги. Програмата ще финансира и мерки за осигуряване на по-добър баланс между професионалния и личен живот, особено за онези, които се грижат за деца, хора с увреждания, възрастни роднини. Силен акцент се поставя върху помощта за актуализиране, придобиване или повишаване на уменията и компетенциите на работещите в съответствие с бързо променящата се работна среда.
С 1 380 085 492 лв. Приоритет 2 „Социално включване и равни възможности“ е втори по бюджет в Програмата. Този Приоритет е насочен към насърчаване на социалното включване, повишаване качеството на живот на възрастните, хората с увреждания, хората със специални потребности и на други уязвими групи, включително деца, както и към активно приобщаване и равни възможности за по-добрата пригодност за работа.
Инвестициите на Програмата ще бъдат насочени и към преодоляване на предизвикателства в областта на системата за дългосрочната грижа. Това включва осигуряването на равен достъп до качествени социални услуги и подкрепа за пълноценен живот в общността. Ще продължи фокусът върху инвестициите в политиките за децата и тяхното благосъстояние.
Трети по размер на средствата е Приоритет 3 „Насърчаване на младежката заетост“ с 736 170 882 лв. Мерките за младежка заетост са обособени в отделен приоритет като ключови за развитието на Европейския съюз и България в частност, съобразно предложението за Регламент на ЕСФ⁺. Този приоритет цели да преодолее предизвикателствата пред включването на младите хора на пазара на труда и да улесни прехода им от образование към заетост.
С най-малко средства от ПРЧР 2021 – 2027 г., е Приоритет 4 „Социални иновации“, с едва 20 000 000 лв. Тук се предвижда да се реализират дейности, насочени към установяването и анализирането на иновационните решения, с цел прилагане на иновативни подходи, допринасящи за повишаване ефективността на мерките в областта на пазара на труда, подобряване политики за социално включване, закрила и приобщаване. Инвестициите в тази посока ще допринесат за трансфера и въвеждането на социални иновации, добри практики, партньорски подходи към намиране на решения за общи проблеми, които определят социалните иновации като важен инструмент за справяне със социалните предизвикателства.
Приоритет 5 „Техническа помощ“ е с бюджет 131 926 486 лв. и чрез него ще се подпомагат всички действия на Управляващия орган на Програмата, необходими за ефективното, ефикасното и целесъобразното изпълнение на заложените цели и индикатори като се прилагат адекватни действия за подобряване на процесите на планиране, изпълнение, мониторинг, оценка и контрол на ПРЧР, популяризиране на подкрепата на ЕС за гражданите на България, както и за повишаване капацитета на кандидатите и бенефициентите при разработването и управлението на проекти по Програмата.
В онлайн събитието на ОИЦ – Благоевград се включиха представители на общински и държавни инстититуции, работодатели, представители на НПО и граждани.
Областен информационен център - Благоевград е част от мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.
За допълнителна информация:
Елена Михова
Експерт „Комуникация, информация и логистика“
Тел.: 0893/33 67 28; 0893/405768
e-mail: oic.blagoevgrad@gmail.com