Информация за европейско финансиране в 22 – те общини от Софийска област

Над 350 души посетиха информационните срещи в рамките на есенната кампания, която екипът на Областен информационен център София-град и София-област (ОИЦ-София) проведе във всички 22 общини на територията на Софийска област.

В събитията взеха участие представители на общинските администрации, образователни, културни и социални институции, граждански организации, бизнеса, земеделски производители, представители на регионалните медии.

Информационната кампания е момента, в който екипът на ОИЦ-София разяснява на достъпен за широката общественост език, основни моменти по програмите и специализирана информация по отделни приеми. Целта е получаване на равнопоставена информация и в най-отдалечените места в областта, за отворени процедури и мерки по програмите съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове, както и предстоящи такива. Усилията са насочени към това участниците в срещите сами да намират информация, чрез Информационна система за управление и наблюдение средствата на ЕС в България (ИСУН 2020), от актуализирани индикативни годишни работни програми или от  Протоколи от работни групи на Комитети  по наблюдение (КН) и взети решения по тях . 

Участниците в информационна кампания проявиха интерес към разнообразни теми, касаещи ежедневието им. Най-често такива, които водят до подобряване качество на живот в малките населени места и за започване на самостоятелна стопанска дейност.  Дискусиите бяха в областта на инвестиции в различни видове инфраструктура, с цел подобряване облика на населените места и предоставяните услуги за гражданите. Жителите на областта се интересуваха и от директни плащания и инвестиции в земеделски и неземеделски дейности.

До края на 2021 г. е планирано да стартират  подмерките 6.1 „Създаване на стопанства на млади фермери“ и 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“. По първата младите земеделски стопани ще бъдат подкрепени с 25 000 евро за създаване и развитие на стопанствата си, а по втората с 15 000 евро ще бъдат финансирани малки земеделски стопанства. Гласувани от КН са критериите за оценка. Въвежда се нов критерии по подмерките – инвестиции в дълготрайни материални активни, иновативни за стопанството технологии.

Присъстващите на всички информационни събития се интересуваха от новите моменти в интегрирания подход за териториално развитие (инструмента ВОМР) и новия интегриран териториален подход (инструмента ИТИ).

Предстои и прием по  подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“. Чрез нея ще се подпомогнат местни общности за прилагане на подхода ВОМР през новия програмен период. Допустими кандидати по подмярката ще бъдат местни общности, които не са прилагали подхода ЛИДЕР/ВОМР през двата предишни програмни периода, както и тези които вече са го прилагали. Подпомагането ще достига до 25 000 евро за общности, прилагали подхода и до 30 000 евро за такива, които не са го прилагали.

За подхода ИТИ ще се финансират проекти – концепция за ИТИ разработена и изпълняван в партньорство.

Засилен интерес имаше и към възможности за финансиране на проекти за енергийна ефективност на еднофамилни и многофамилни жилищни сгради. През новия програмен период 2021-2027 г. проекти за саниране на еднофамилни къщи ще могат да бъдат допустими за финансиране по линия на няколко програми/инструмента: по Механизма за възстановяване и устойчивост на базата на Националния план за възстановяване и устойчивост, както и по Програма „Развитие на регионите“ чрез Фонда за справедлив преход и Европейския фонд за регионално развитие. Очаква се финалното им одобрение от Европейската комисия.

Кампанията се проведе в периода 28 септември – 21 октомври 2021 година. Всички информационни срещи преминаха при спазване на временните противоепидемични мерки, съгласно препоръките на Министерство на здравеопазването.

Екипът на ОИЦ-София благодари на всички участници в информационната кампания.

ОИЦ-София (Договор №BG05SFOP001-4.004-0027-C01), изпълняван от Столична община) е част от мрежата от 27 информационни центъра, функциониращи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Файлови документи