ОИЦ – БЛАГОЕВГРАД ПРЕДСТАВИ ПРОГРАМА „ОКОЛНА СРЕДА“ 2021 – 2027 Г.

С презентация на програма „Околна среда“ 2021-2027 г. експертите от Областен информационен център – Благоевград продължиха днес кампанията си по представяне на програмите, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове през новия програмен период. Представители на общински администрации, държавни структури в областта на околната среда, НПО и граждани се включиха в информационното събитие, което се проведе он лайн във Фейсбук страницата на центъра.

Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. е с общ бюджет 1 835 595 390 евро, от които 1 537 190 093 евро от Европейския съюз и 298 405 299 евро национален принос. Програмата ще предоставя подкрепа в 6 приоритета – „Води“, „Отпадъци“, „Биологично разнообразие“, „Риск  и изменение на климата“, „Въздух“ и „Техническа помощ“.  Най-много средства са отделени за Приоритет 1 „Води“ – 42% от общия бюджет, следван от Приоритет 5 „Въздух“ с 22%. С най-малко средства от общия бюджет ще разполага Приоритет 6 „Техническа помощ“.

Специфичната цел, която трябва да бъде постигната с изпълнението на Приоритет 1 на програмата е «Подкрепа на достъпа до вода и на устойчивото управление на водите». Примерните дейности, които ще финансира този приоритет, са инфраструктурни мерки за събиране, отвеждане и пречистване на отпадъчни води, инфраструктурни мерки за водоснабдяване, разработване на планове за инвестиционни проучвания и планове за управление на речните басейни, както и мерки по отношение качеството на водите за питейно-битово водоснабдяване.

Приоритет 2 «Отпадъци» цели насърчаване на прехода към кръгова и ресурсно ефективна икономика. Тук са предвидени мерки за развитие на инфраструктурата, свързана с управлението на битовите отпадъци на регионално ниво, за изграждане на центрове за подготовка за повторна употреба и поправка, за рециклиране и за изграждане или  разширяване общински/регионални системи за разделно събиране на отпадъци, както и за рециклиране на разделно събрани отпадъци, за намаляване количествата на депонираните битови отпадъци и др.

Специфичната цел, която трябва да бъде постигната по Приоритет 3 «Биологично разнообразие», е «Подобряване на защитата и опазването на природата, биологичното разнообразие и екологосъобразната инфраструктура, включително в градските райони, и намаляване на всички форми на замърсяване». В този приоритет са включени мерки, свързани с развитие на мрежата Натура 2000, мерки, насочени към подобряване природозащитното състояние на природни местообитания и видове, и мерки за опазване/възстановяване на екосистемите и присъщото им биологичното разнообразие извън Натура 2000.

По Приоритет 4 «Риск и изменение на климата» се цели насърчаване на адаптирането към изменението на климата, предотвратяването на риска от бедствия и устойчивостта, като се вземат предвид екосистемни подходи. Тук са включени мерки за превенция и управление на риска от наводнения и засушаване, анализи на риска, мониторинг и прилагане на мерки за превенция и защита при неблагоприятни геодинамични процеси – свлачища, срутища, ерозии, абразии, мерки, насочени към повишаване готовността на населението за адекватна реакция и подобряване устойчивостта чрез осигуряване на наземен капацитет за борба с горските пожари и изграждане на нови и оптимизиране и/или разширяване на съществуващи системи за предупреждение, наблюдение, докладване; прогнозиране и сигнализиране; разработване на цифрови модели, анализи и прогнози във връзка с климатичните изменения.

Изпълнението на Приоритет 5 «Въздух» цели подобряване на защитата и опазването на природата, биологичното разнообразие и екологосъобразната инфраструктура, включително в градските райони, и намаляване на всички форми на замърсяване. За тази цел част от мерките, които ще се финансират, са за намаляване на замърсяването на въздуха от битовото  отопление, за намаляване на замърсяването на въздуха от транспорта, за справяне с вторичното разпрашаване – зелена инфраструктура в градските зони и др.

Приоритет 5 «Техническа помощ» има за цел подобряване капацитета на програмните органи и органите, свързани с управлението на ПОС 2021-2027 г., както и засилване на сътрудничеството с партньори, както в рамките на страната, така и извън нея.

 

Областен информационен център - Благоевград е част от мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.

 

За допълнителна информация:

Елена Михова

Експерт „Комуникация, информация и логистика“

Тел.: 0893/33 67 28; 0893/405768

e-mail: oic.blagoevgrad@gmail.com