Проект за 4 млн. лева ще изпълнява Великотърновският университет в партньорство с още 6 университета

Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“ обяви на встъпителна пресконференция старта на дейностите по проект № BG05M2OP001-2.016-0019 „Иновативно образование в хуманитарни и социални науки чрез цифрова транс-формация и модернизация на учебните програми във Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Югозападен университет „Неофит Рилски“ и Техническият университет в Габрово в партньорство с чуждестранни университети от Гърция, Полша и Румъния“.

Проектът се финансира по процедура за безвъзмездна финансова помощ BG05M2OP001-2.016 „Модернизация на висшите училища“ по Приоритетна ос 2 „Образование и учене през целия живот" на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014 – 2020 г. Общата стойност на проекта е 4 175 484 лева, от които европейско финансиране е 85 %, в размер на 3 549 161  лв. и национално съфинансиране от 15 % или 626 322 лв.

Бенефициент по проекта е Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, а партньори са Софийски университет „Св. Климент Охридски", Югозападен университет „Неофит Рилски" и Технически университет – Габрово. Периодът на изпълнение е 30 месеца и приключва на 31 декември 2023 г.

Основна цел на проекта е постигане на динамично съответствие между търсенето и предлагането на специалисти с висше образование чрез въвеждане на иновативно обучение в хуманитарни и социални науки, базирано на компетентности модел, мултидисциплинарност в обучението, чрез широко прилагане на цифрова трансформация на образованието.

Проектът предвижда разработване и въвеждане на 6 иновативни интердисциплинарни съвместни учебни програми в образователна степен „Магистър“, базирани на компетентностен модел, които ще доведат до модернизация на учебния процес в приоритетни професионални направления 2.1 „Филология“, 2.2 „История и археология“, 3.4 „Социални дейности“ и 3.5. „Обществени комуникации и информационни науки“ на участващите в проекта университети. Шестте програми ще са с дигитално образователно съдържание по общо 77 учебни дисциплини, както и 1 съвместна учебна програма за обучение на чужд език с асоциираните партньори - Солунски университет „Аристотел“ (Гърция), университет „Адам Мицкевич“ гр. Познан (Полша) и Университета в гр. Питещ (Румъния).

Едно от сериозните предимства на проекта е дигитализация на учебната среда и учебното съдържание и въвеждане на нови ИКТ решения за виртуален университет във ВТУ чрез създаване на 10 виртуализирани учебни зали, виртуална библиотека и лаборатория за дигитални ресурси по история и археология със специализиран софтуер ArcGIS и дрон за заснемане на исторически и археологически обекти.

В рамките на проекта ще бъдат включени общо 759 студенти, 300 преподаватели както и 55 докторанти и млади учени от висшите училища. В резултат на изпълнението на проекта, ще се подобрят нивото на дигитализация и цифровизация в преподаването на хуманитарни и социални науки, което ще допринесе до въвеждане на гъвкави методи за хибридно и съвместно обучение. В дългосрочен план ще се повиши рейтинга на ВТУ и неговите партньори в Рейтинговата система на висшите училища, както и достигане на най-високи стандарти при обучение на студенти в професионални направления Филология, История и археология, Обществени комуникации и Социални дейности.

 

Областен информационен център - Велико Търново

гр. Велико Търново 5000, бул. „България“ №24

тел: 062 / 620 072;

http://eufunds.bg/bg/oicnews/0/6

http://facebook.com/oic.vt