Дирекция „Морско дело и рибарство“ – Управляващ орган на Програмата за морско дело и рибарство 2014 – 2020 г. (ПМДР) кани желаещите да представят проектни предложения по Приоритет на Съюза 4 „Повишаване на заетостта и териториалното сближаване”, мярка 4.2. „Изпълнение на стратегиите за водено от общностите местно развитие /ВОМР/“ по ПМДР, като
ОБЯВЯВА процедура чрез подбор на проекти BG14MFOP001-4.107 МИРГ-ШКБ-1.2.2 „Диверсификация и нови форми на доход, и създаване на работни места” от Стратегия за ВОМР на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Шабла – Каварна - Балчик
Прилагането на мярката цели да допринесе за насърчаване на предприемачеството и повишаване на конкурентоспособността на предприятията в сектора Рибарство и аквакултури, чрез инвестициите в подкрепящи дейности на територията на МИРГ Шабла-Каварна-Балчик.
Мярката си поставя следните специфични цели:
1. Насърчаване на растежа и разнообразяване към дейности извън сектор „Рибарство и аквакултури“ за предприятия от сектора;
2. Насърчаване на предприемачеството за създаване на нови работни места и повишаване на доходите;
3. Насърчаване развитието на интегриран туризъм и свързаните с него услуги.
Приложимият режим на държавна помощ е разписан в т. 16 на Условията за кандидатстване по настоящата процедура.
Указания на УО на ПМДР във връзка с приложимия режим на държавни помощи по мерки, финансирани по Програмата за морско дело и рибарство 2014 - 2020 г. - https://www.eufunds.bg/bg/pmdr/node/2365.
Процедурата чрез подбор на проекти BG14MFOP001-4.107 МИРГ-ШКБ-1.2.2 „Диверсификация и нови форми на доход, и създаване на работни места” от Стратегия за ВОМР на МИРГ Шабла – Каварна – Балчик се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз (ЕС) чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР).
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ е 700 075, 38 лв.
Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 10 000 лв.
Максималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 100 000 лв.
Проектите по мярката следва да бъдат изпълнени на територията на МИРГ Шабла–Каварна-Балчик, която покрива територията в административните граници на общините Шабла, Каварна и Балчик.
Финансовата помощ е в размер на: до 50 % от общите допустими разходи по проект, от които 85 % са осигурени от ЕФМДР и 15 % от държавния бюджет на Република България.
За подпомагане могат да кандидатстват еднолични търговци или юридически лица регистрирани по Търговския закон, Закона за кооперациите, които: имат регистрация съгласно Закона за рибарство и аквакултури и осъществяват основна стопанска дейност в сектор рибарство и/или аквакултури.
Всички юридически субекти, кандидати по настоящата мярка, следва да бъдат със седалище на територията на МИРГ Шабла – Каварна – Балчик. Всички дейности по настоящата мярка, следва да се изпълняват на територията на рибарската област, която включва общините Шабла, Каварна и Балчик.
Безвъзмездна финансова помощ се предоставя за подпомагане на инвестиции в дейности извън сектор „Рибарство“, които са насочени към:
• Развитие на туризъм (обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги);
• Производство или продажба на продукти, които не са включени в Приложение 1 от Договора за функциониране на Европейския съюз (независимо от вложените продукти и материали);
• Развитие на услуги във всички сектори;
• Образователни дейности в областта на рибарството и аквакултурите
• Развитие на екологични услуги в областта на рибарството и аквакултурите.
• Производствени дейности.
Условията за кандидатстване, Условията за изпълнение и пълният пакет документи по процедурата са публикувани за обща информация на Единния информационен портал на Европейските структурни и инвестиционни фондове: http://www.eufunds.bg, на интернет страницата на МИРГ Шабла-Каварна-Балчик - http://flag-shabla.eu и в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН 2020), заедно с обявата за процедура чрез подбор на проектни предложения.
Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на Европейския съюз в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Допълнителни въпроси могат да се задават само по електронна поща: pmdr@mzh.government.bg.
Няма да се дават разяснения, които съдържат становище относно качеството на конкретно проектно предложение. Няма да се предоставят отговори на въпроси, задавани по телефона. Няма да бъдат изпращани индивидуални отговори на зададени от кандидатите по процедурата въпроси.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17:00 часа на 11.07.2022 г.
Пълният пакет документи, условията за кандидатстване и условията за изпълнение по процедурата можете да намерите тук.
Attachment | Size |
---|---|
zapoved_1.2.2-диверсификация!.docx | 136.44 KB |
1.2.2 Диверсификация.zip | 21.79 MB |