Иновационен лагер на тема „Декарбонизация на транспорта за региона на Русе в Зеления преход – изграждане на иновационен капацитет на бъдещето“ се откри на 10 май в зала „Канев“ на Русенския университет и ще продължи до 13 май 2022 г. включително. Събитието е организирано от Община Русе в партньорство с Русенския университет и Асоциацията на дунавските общини „Дунав“ и е част от проекта им по програмата на Европейската комисия и Съвместния изследователски център (Joint Research Center) „Науката среща регионите“.
Специално видео обръщение към участниците във форума отправи комисарят с ресор „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“ Мария Габриел, отбелязвайки важността на темата и подкрепата, която европейските фондове и програми през настоящия програмен период ще дадат за проекти, които ще осъществят Зеления преход. С оглед на климатичните промени Мария Габриел подчерта изключителната роля на „Хоризонт Европа“ за финансиране на новаторски решения, вкл. за опазване на околната среда. Според евродепутата и член на Комисията по транспорт на ЕП Петър Витанов въпросите за декарбонизацията и трансформацията на икономиката и транспорта не трябва да се отлагат в България, защото в противен случай ще изостанем и няма да бъдем конкурентоспобни.
Със свои изказвания във форума се включиха на живо и онлайн и други политици, представители на Европейския институт за иновации и технологии, на бизнес организации от транспорта, експерти по градско планиране, околна среда и др. Освен основните проблеми, пред които трябва да се решават, те коментира методологията на Иновационния лагер и очакваните резултати от работата му.
Днес програмата на Иновационния лагер продължи с 8 работни групи, в които взеха участие представители на местната власт, научната общност, граждански организации и бизнеса. Всяка от тях е фокусирана към определена тема: градска мобилност; образование в транспорта; мултимодални системи; алтернативен транспорт; транспорт по вътрешни водни пътища и пристанищни градове; дигитализация в транспорта; модели на партньорство и регулаторни бариери и решения. Освен дискусионни панели са предвидени и презентации на русенските проекти за градска железница, за въвеждане на инфраструктура за производство на водород за транспортни цели (вкл. модернизиране на тласкач с хибридна батерия и автобуси с горивни клетки на водород), както и представяне на прототипи. Идеите и решенията на предизвикателствата в края на форума ще бъдат обобщени и местната власт ще ги включи в своите стратегически документи, а тези, които имат проектна готовност, ще имат предимство при кандидатстване за европейско финансиране.
Областният информационен център - Русе участва в откриването на събитието и в една от тематичните работни групи.