ЗЕЛЕНИТЕ МЕРКИ И МЛАДИТЕ ФЕРМЕРИ ВЪВ ФОКУСА НА НОВАТА ОСП 2021-2027

Областният информационен център-Варна се включи в Националната среща на земеделските производители в България, която се проведе в курорта „Златни пясъци“. Двудневният форум се организира за осма поредна година от Асоциацията на земеделските производители у нас и традиционно събира на едно място земеделци, представители на бизнеса, държавните органи и неправителствените организации.

В конференцията взеха участие ръководството на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) и Държавен фонд „Земеделие“, експерти от държавната администрация, народни представители от парламентарната комисия по земеделие, чуждестранни гости от администрацията на Европейската комисия и Европейския парламент, както и представители на академичната общност, работещи по SWOT анализите за Националния стратегически план за ОСП 2021-2027г. Специален гост на форума бе министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева.

Осмата национална среща премина под мотото „ОСП 2020+: Европейски цели. Български потенциал“, а акцент бяха темата за бъдещата Обща селскостопанска политика след 2020 г. и т. нар. Зелена сделка.

Най-голямото предизвикателство в Националния стратегически план за ОСП 2021-2027г. са зелените мерки и политики, подчерта Десислава Танева. По нейни думи новият програмен период ще даде по-голяма възможност на страните членки да бъдат креативни. От своя страна министерството работи по дефиниране на най-добрите зелени практики. Целта е земеделските производители да боравят с модерна техника, щадяща околната среда, което обаче да не води до спад в доходите им, увери тя. 

Очаква се през тази пролет да бъде представена Зелената сделка, в чиято основа е земеделието. Българските земеделски производители ще могат да отговорят на изискванията й за опазване на околната среда и трудът им ще бъде възнаграден, обясни евродепутатът Атидже Алиева-Вели. Темата за тавана на директните плащания все още се дебатира в ЕП и позициите са разнопосочни, добави тя.

Фермерите у нас няма да усетят трусове, тъй като ЕК обяви 1 година преходен период между настоящия и следващия програмен период и подкрепата ще продължи, обяви Марио Милушев – директор на Дирекция „Развитие на селските райони и предприсъединителна помощ“ към Генерална дирекция АГРИ, ЕК.

2021г. ще бъде преходна, а Стратегическият план ще се прилага най-рано от 1 януари 2022г. и ще трябва да отговаря на девет специфични цели, заяви Мария Христова – координатор ОСП в МЗХГ. През март тази година ще започне разписването на новите мерки.

През новия програмен период те ще бъдат по-малко и не се очакват съществени изменения по отношение на техния характер. Ще бъдат пускани мерки, свързани с привличане на млади хора в земеделието и стимулиране на предприемачеството, както и такива, насочени към опазване на околната среда и биоразнообразието, коментира Елена Иванова  - и.д. директор на Дирекция „Развитие на селските райони“ в МЗХГ.

По време на Осмата национална среща на земеделските производители в България бяха представени основни акценти и изводи от SWOT анализите, на които се базира изготвянето на Националния стратегически план за ОСП 2021-2027г. Аудиторията беше запозната с напредъка на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020г., както и с новите приеми на проекти за инвестиции в стопанствата през тази година.

 

Областен Информационен Център – Варна

тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg

адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/

web: www.eufunds.bg, www.varna.bg

група във FB: Областен информационен център - Варна