Община Враца изпълнява проект с референтен номер CB007.2.13.225 „QuesTour – Валоризация и капитализация на неизследваните културни и исторически ресурси в трансграничния регион на България – Сърбия“, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество Interreg – Инструмент за предприсъединителна помощ България – Сърбия 2014 – 2020 г. Проектът се изпълнява в партньорство с организациите - Национален туристически клъстер "Българският пътеводител" и ЕНЕКА, (Сърбия). Водещ партньор е Национален туристически клъстер "Българският пътеводител" (България). Срокът за реализиране на проекта е 15 месеца – от 14.04.2020 г. до 14.07.2021 г.
Проектът цели повишаване важността на неизследваните туристически културно-исторически маршрути и ресурси в трансграничния регион България-Сърбия, подобряване на туристическите обекти и насърчаване на устойчивия туризъм. Фокусът е върху повишаване участието на общността и ангажираност към устойчивото използване на трансграничните природни, културни и исторически ресурси. Той търси начини за валоризиране и подобряване на туристическия опит чрез пилотни инициативи, ангажиране на местните общности и туристическите ресурси. Събраните данни след проучване за интересуващия регион показват, че той е по-малко популярен сред туристите от други региони в двете страни.
В това проучване акцентът беше върху заинтересованите страни и техните връзки и ролята на всеки от тях на туристическия пазар в местна и регионална перспектива. В Сърбия взеха участие 44 институции, организации, бизнес организации и лица. В България НПО също бяха включени в проучването. От съществено значение е не само да се разбере, но и да се приложи, че заинтересованите страни не могат да работят поотделно. Всеки от тях контролира различни ресурси, напр. експертиза, капитал, атракция, хотелиерство и др. и липсва част от другите ресурси. За да се постигне успех и устойчивост на туристическия пазар, заинтересованите страни трябва да работят заедно, за да формулират и реализират цели и да създадат нови възможности. Освен това са необходими nоказатели за измерване на съвместните усилия и това е въпрос на първоначалните преговори между заинтересованите страни. Официалното представяне на Платформата QuesTour и мобилното приложение е насрочено за 30 април 2021 година.
Платформата ще визуализира интересни места и туристическите услуги на онлайн карта и ще включва разработените по проекта обиколки. Той ще служи и като онлайн форум за сътрудничество за обмен на най-добри практики в управлението на устойчив туризъм от двете страни на границата и ще включва онлайн зона за обучение, където ще се провеждат онлайн обучения за управление на устойчив туризъм. Мобилното приложение ще позволи по-лесен достъп до ресурсите на платформата, следвайки нейната концепция и дизайн.
Обученията ще бъдат съсредоточени върху методи за устойчива валоризация на познатото и неизследваното природно, културно и историческо наследство, вкл. управление и маркетинг на устойчив туризъм и ще бъде отворена за абонамент от всички заинтересовани страни. Целевите ни групи са представители на туристически организации / предприятия / младежки организации, местни власти и др. Основните теми на обученията ще са валоризацията на трансграничното наследство, добри практики в управлението на устойчивия туризъм, доброто представяне и развитие на туристическите услуги в граничния регион и др. Обученията са насрочени за провеждане основно през месец май 2021 г. чрез онлайн платформата QuesTour.