На 12.07.2023 г. в град Монтана се проведе информационен ден за проектни концепции, които ще допринесат за подобряване на регионалната конкурентоспособност, включително и в областта на туризма в рамките на приоритет „Интегрирано развитие на граничния регион“, първа покана по Териториалната стратегия на Програма (Интеррег VI-A) България-Сърбия 2021-2027. Териториалният фокус на поканата обхваща целия трансграничен регион на (Interreg VI-A) програма IPA България Сърбия, както и област Враца.
На 17.02.2022 г. екипът на ОИЦ – Враца взе участие в представяне на резултатите по проект "Мрежа за младежко лидерство", който се изпълнява в партньорство със сдружение „Гласът на Враня“ (Сърбия) и сдружение „Нов Път“ (България) с подкрепата на Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-IPA CBC България – Сърбия 2014-2020 година. Общата стойност на проекта е 136 664 евро., обхваща Северозападна България и Източна Сърбия.
Разгадаване на кодирани столетни послания, вълнуващо прелистване на овехтели дневници, търсене на отдавна забравени съкровища – това предлага третият тур от трансграничния проект „Questour“ между България и Сърбия. Участниците в туристическата обиколка ще бъдат въвлечени във вълнуващото приключение да разкриват скрити загадки и така, стъпка по стъпка, да се придвижват към следващия обект.
Община Враца изпълнява проект с референтен номер CB007.2.13.225 „QuesTour – Валоризация и капитализация на неизследваните културни и исторически ресурси в трансграничния регион на България – Сърбия“, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество Interreg – Инструмент за предприсъединителна помощ България – Сърбия 2014 – 2020 г. Проектът се изпълнява в партньорство с организациите - Национален туристически клъстер "Българският пътеводител" и ЕНЕКА, (Сърбия).
Национален туристически клъстер „Българският пътеводител“ стартира проект CB007.2.13.225 National Tourism Cluster "Bulgarian Guide" за повишаване стойността на неизследвани досега културно-исторически маршрути и ресурси за туризъм в трансграничния регион България-Сърбия. Данните сочат, че тази дестинация остава по-малко популярна за туристите в сравнение с останалите региони в двете страни. За периода 2013-2017 г. за България са реализирани средно едва 4% от всички нощувки в региона. Сходна е ситуацията и от сръбската страна на границата.