През месец януари т.г се подписа договор за изпълнение на проект „Повишаване на конкурентоспособността на „Черникови” ЕООД. Той е с финансиране от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. чрез подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства” на МИГ Исперих.
Бюджетът на проекта е в размер на 41 450 лева, половината от които са безвъзмездна финансова помощ, а останалите – собствено участие на бенефициента.
Технически университет – Габрово стартира изпълнението на Проект BG16RFPR002-1.014-0005 „Център за компетентност – Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“, насочен към устойчивото развитие на научните изследвания и иновациите в областта на мехатрониката и енергийната ефективност.
75 младежи от Област Варна спечелиха билети за безплатно пътуване в Стария континент в октомврийския кръг на европейската инициатива „DiscoverEU“. Безплатна карта ще получат общо 35 762 души на 18-годишна възраст от цяла Европа, сред които 558 българи. Общият брой на кандидатствалите в това издание на инициативата е 135 693, показват данните на Европейската комисия. Печелившите ще планират и осъществят пътешествие с влак самостоятелно или в група до пет души в периода март 2025 – май 2026 г. Максималната продължителност на пътуването е един месец.
Експерти от Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерството на иновациите и растежа (МИР) представиха процедура BG16RFPR002-1.005 „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)”, която е част от Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” 2021-2027 г. (ПНИИДИТ).
Маданското сдружение „Деца със специални потребности“ спечели кандидатурата за DiscoverEU за втори път! Миналогодишните участници преживяха невероятни пътувания и се върнаха с незабравими спомени, нови приятелства и по-дълбока любов към Европа.
Сега е ред на следващите младежи да се впусна в това незабравимо приключение!
Кой може да кандидатства?
Младежи на 18 години, но не по-възрастни от 19 - готови да изследват богатото културно и историческо наследство на Европа.
На 18 февруари 2025 г. ученици от 8а и 10а клас на ПГИТ „Рачо Стоянов“, гр. Дряново, специалност „Машини и системи с ЦПУ“ – дуална форма на обучение, проведоха практически занятия във фирма „Тисина“ ООД в гр. Дряново.
Посещението е част от Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, реализиран от Министерството на образованието и науката по Програма „Образование“ 2021 – 2027, със съфинансиране от Европейския съюз.
Община Габрово, в качеството си на водещ партньор, подаде за оценка проектното предложение, което се изпълнява в партньорство с Община Пловдив - „Брегове на съвремието – комплекс от мерки по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.“ То е част от одобрената концепция за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ), а кандидатстването е по процедурата „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“.
Общините Балчик, Каварна и Шабла са партньори в изпълнението на проект „FOODWISE“, финансиран от Програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз. Консорциумът по проекта включва партньори от България, Гърция, Грузия и Турция, като водеща организация е българската неправителствена организация Асоциация „БИОМРЕЖА“. От България партньори са и черноморските общини Бяла и Поморие.
В края на декември миналата година подписаха договор за изпълнение на проект „Обновяване на производствена сграда на МАТ ООД, гр. Разград” . Той е с финансова подкрепа от Нацианалния план за възстановяване и устойчивост.
Общата стойност на проекта е в размер на 866 120.46 лева, от които 472 956.25 лева са безвъзмездна финансова помощ, а останалите 393 164.21 лева – собствено финансиране на предприятието.
С инвестицията ще се въведат енергийно ефективни мерки за обновяване на производствената сграда на бенефициента.
Областният информационен център – Добрич представи пред медиите актуални и предстоящи процедури през 2025 г. по програмите от програмния период 2021-2027 г. Геновева Друмева, управител на центъра, акцентира върху процедурите, по които могат да кандидатстват общините, бизнеса, образователните институции, неправителствените организации и други заинтересовани от Област Добрич. Общият финансовия ресурс съгласно Индикативните годишни програми е близо 8,4 млрд. лв., от които от над 3 млрд. лв. могат да се възползват бенефициентите от областта.