ОИЦ - Разград се включи в местна конференция по проект на БТА

По покана на Българската телеграфна агенция (БТА) екипът на Областния информационен център (ОИЦ) – Разград участва в конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание”, финансиран от Европейската комисия. В рамките на събитието, което се състоя в националния пресклуб на агенцията в областния град, бяха дискутирани новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз и постигнатите резултати.

В конференцията взеха участие генералният директор на БТА Кирил Вълчев, кметът на община Разград Добрин Добрев, главният секретар на Областната администрация Михаил Тодоров, експертът в Областния информационен център Емил Чанков, Цвета Петрова, старши експерт в Регионалното управление на образованието, директорът на Филиала на Русенския университет „Ангел Кънчев“ в Разград проф. д.н. Станка Дамянова, заместник-директорите на Професионалната гимназия по химични технологии и биотехнологии „Мария Кюри“ Емилия Цветкова и Валентина Александрова, директорът на Основно училище „Ив. С. Тургенев“ Милена Орешкова, директорите на Регионалния исторически музей Таня Тодорова, на Капанския ансамбъл Светослав Стойчев и главният библиотекар в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ Мила Маринова.

Акцент в дискусията бе поставен върху образованието и развитието на уменията като двигател за развитието на регионите и какво са допринесли България и балканските държави за развитието на Европа.

Представителите на регионалните и местните власти, образователните и културните институции споделиха постигнати резултати и добри практики от успешно изпълнени проекти през последните 15 години. Стана ясно, че училищата и детските заведения в Лудогорието са реновирани и материално-техническата база в тях вече отговаря на съвременните условия за качествено образование и обучение. В почти всички училища са оборудвани СТЕМ кабинети.

Експертът от ОИЦ - Разград Емил Чанков подчерта, че най-важни за конкурентното развитие са знанията и уменията на хората. След направените  необходими инвестиции в образователната инфраструктура, е време да въведем модерно съдържание в образователния процес и адекватното му преподаване. Припомни, че в много професионални гимназии и средни училища в областта се осъществиха проекти за мобилност по програмите „Еразъм“ и  „Еразъм+“. Най-важният резултат от мобилностите е обменът на добри практики – в училищното и професионалното образование, въвеждането на иновативни педагогически практики и повишаване квалификацията на преподавателите. Участниците са се запознали с методиките, съдържанието и начините на преподаването му в Германия, Италия, Испания, Португалия, Полша и в др. водещи страни. Експертът от ОИЦ напомни, че бюджетът на Програма „Еразъм+“ е удвоен за периода до 2027 година, възлиза на 30 млрд. евро за целия ЕС и трябва да се използва в още по-голяма степен от българските кандидати.

За съжаление България не е достатъчно активна по програмите „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“ - водещите инициативи на ЕС за научноизследователска и развойна дейност през последните 10 години. Те стимулират високите научни и технологични постижения в ЕС, повишават конкурентоспособността и създават качествени работни места. Малко примери има и за технологично сътрудничество с научни звена от Нидерландия, Германия, Франция, Швеция, Швейцария, Великобритания и други водещи страни. Поради тази причина програма „Хоризонт Европа“ се разшири, включвайки държави като Канада, Сингапур, Япония, Южна Корея и др. изявени световни центрове, а бюджетът на програмата е внушителните 100 млрд. евро. Водещи цели следва да са ускоряване и намаляване на бюрократичните спънки пред иновациите, по-гъвкава икономика, създаване на продукти и услуги с висока добавена стойност и не толкова високи цени.

В последно време се говори за формирането на голям бюджет (прибл. 800 млрд. евро) за превъоръжаване на ЕС. Ако това стане, средствата трябва да се насочат към високотехнологични военни производства, които да впрегнат научно-техническия потенциал на държавите-членки. Надяваме се това да не е за сметка на Политиката на сближаване на Съюза. България като догонваща държава е заинтересована кохезионните фондове на ЕС да продължат да подкрепят нашето развитие поне още два програмни периода. След тях страната ни се очаква да достигне 75% от средното равнище на икономическите и социалните показатели за ЕС.

ОИЦ - Разград смята, че трябва всички да сме много по-амбициозни и по-активни на всички равнища в привличането и използването на външно финансиране – и като регион, и като държава. Трябва да се насърчат частните инициативи на бизнеса, които в партньорство с националните, регионалните и местните власти да създават условия за икономически растеж и задържане на младите хора в регионите. Необходими са множество нормативни промени, позволяващи инвестиции в модерни производства и услуги, дигитализация, кръгова икономика, използване на изкуствен интелект и др.

Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) и Европейските фондове при споделено управление (ЕФСУ) в България.