В рамките на инвестиция „Намаляване на годишното потребление на първична енергия в три сгради, предоставящи социални услуги в град Исперих и закупуване на електрическо превозно средство” се закупи нов електромобил. Финансирането е от Националния план за възстановяване и устойчивост.
С цел осигуряване на надеждно и бързо зареждане на превозното средство изградиха и зарядна станция с мощност 22 kW.
Автомобилът ще се използва за нуждите на социалните услуги на територията на общината, което ще допринася за по-качествено и ефективно обслужване на потребителите.
Приключи проект BG-RRP-1.015-1961-C01 „Изграждане на училищна STEM среда в ОУ „Св. Паисий Хилендарски” с. Езерче”. Той се финансира от Националния план за възстановяване и устойчивост.
В новия кабинет се предлага модерна образователна среда, оборудвана със съвременни технологии и ресурси за обучение в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката. В него са обособени направления „Природни науки” и „Математика и информатика”, както и високотехнологични свързани класни стаи извън STEM пространството.
В началото на април т.г. се подписа договор за изпълнение на проект „Подобряване на енергийната ефективност в предприятието на „Монтажстрой 91” ЕООД”. Той е с финансиране по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г.
Бюджетът на проекта е 83 452 евро, от които 51 123 евро са безвъзмездна финансова помощ, а останлите 32 329 евро - собствено участие на бенефициента. Той произвежда метални конструкции и части от тях, по-специално:
Успешно приключи инвестиция „Изграждане на център за високи постижения в професионалното образование и обучение в Национална професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи” гр.Разград”. Тя е подкрепена от Националния план за възстановяване и устойчивост с 1 770 091 евро, които са изцяло безвъзмездна финансова помощ за бенефициента.
В периода 10 - 16 май т. г. възпитаници на Профилираната гимназия (ПГ) „Васил Левски” посетиха град Мерсин, РепубликаТурция. Визитата се проведе в рамките на проект KA152 – YOU-WIDE 4 YOUTH: Well-being, Inclusion, Democracy, Empowerment, от Програма „Еразъм+” на ЕС.
В мобилността участваха Джем Вежди и Андрей Димитров от специалност „Приложно програмиране”, заедно с преподавателя им по английски език Шефкет Шефкет, както и Йознур Осман от Випуск 2017 г. и Светлозар Стоев от Випуск 2024 г. на Гимназията.
В началото на месец април т.г. Професионалната гимназия по селско стопанство и хранително-вкусови технологии (ПГССХВТ) „Ангел Кънчев” подписа договор за изпълнение на проект „Училище на спокойствието и уважението”. Той се финансира от Програма „Образование” 2021-2027 г. чрез процедура „Превенция и предотвратяване на тормоза и насилието и намаляване агресията в училищата”.
Бюджетът на проекта е в размер на 177 836.50 евро, които са изцяло безвезмездна финансова помощ за бенефициента.
Основно училище „Хр. Ботев” в с. Китанчево, община Исперих има вече STEM център по проект, създаден по процедура „Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи”. Финансирането е от Националния план за възстановяване и устойчивост.
В средата на месец април т.г. се подписа договор за изпълнение на проект „Подобряване на енергийната ефективност в „Тракция” АД”. Той е с финансиране от Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. чрез процедура „Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията”.
Проведе се заключителна пресконференция по проект BG-RRP-4.020-0295-C01 „За по-отговорна и зелена общинска администрация чрез внедряване на енергийноефективни мерки в административната сграда на Община Разград”. Той се финансира Националния план за възстановяване и устойчивост.
Общата стойност на инвестицията е в размер на 2 103 742 евро, от които 62 060 евро са собствен принос на бенефициента.
Това стана ясно от провелото се редовно заседания на местния парламент. Съветниците дадоха съгласие местната управа да кандидатства с ново проектно предложение по процедура „Подкрепа за уязвими и маргинализирани общности” от Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021 - 2027 г.
Целта е повишаване качеството на живот на маргинализираните общности и насърчаване на тяхното социално включване и интеграция чрез прилагане на комплексни мерки за достъп до пазара на труда, социални услуги и здравеопазване.