#ОИЦ

Фирма „Оусъм Екс Енерджи” ООД подписа договор за изпълнение на проект „Изграждане на Система за съхранение на енергия чрез батерии (ЛСС) с мощност от 400 KW към Фотоволтаична електрическа централа с мощност 1 MW”. Той е с финансовата подкрепа на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Бюджетът на проекта е в размер на 457 000 лева, половината от които са безвъзмездна финансова помощ, а другата половина – собствено участие на бенефициента.

Областният информационен център-Варна вече разполага с канал в приложението Viber. Потребителите, които искат да бъдат информирани по всяко време, без оглед на своето местоположение, могат да се присъединят към него – https://invite.viber.com.

B канала ежедневно се публикуват актуални възможности за финансиране, примери за добри практики, покани за безплатни събития и други новини, свързани с дейността на центъра и европейските фондове и програми.

Областният информационен център - Варна бе домакин на дискусия между ученици от Първа езикова гимназия - училище посланик на Европейския парламент в България, и варненския евродепутат Емил Радев. Той изказа специални благодарности към ОИЦ-Варна за проявеното гостоприемство и подчерта, че основната дейност на центъра е да предоставя информация за възможностите за европейско финансиране, но вратите му са винаги отворени за младшите посланици на ЕП.

В началото на месец април т.г. фондация „ERASMUS KRAKOW”, Полша бе домакин на ученици и техни преподаватели от Професионалната гимназия по химични технологии и биотехнологии (ПГХТБ) „Мария Кюри”, партньори в съвместно  изпълявания проект, финансиран от Програма „Еразъм +” на ЕС.

В рамките на визитата гостите от Разград посетиха Академичната лаборатория към Института по катализа и повърхностна физикохимия „Йержи Хабер” на Полската академия на науките в град Краков. Там те се запознаха с темите: „Пени и емулсии” и „Тънки течни филми”.

Община Варна е включена като партньор в проекта „Мултимодална оптимизация чрез събиране на данни от местните заинтересовани страни за цялостно подобряване на транспорта на товари и хора“ - MODALSHIFT. Той се финансира от Програма „Хоризонт Европа“ и с общ бюджет от 4 999 373, 50 евро. По него работи консорциум от 17 партньори от Испания, Австрия, Франция, Белгия, Португалия, Италия, Канада и България.

Подкрепата се осъществява от началото на тази година в рамките на проект, финансиран от Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. Бюджетът му е в размер на 1 064 237.29 лева, изцяло безвъзмездна финансова помощ за бенефициента – местната управа в областния град.

Дейностите включват предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за минимум 106 потребители с увреждания и възрастни хора, в невъзможност за самообслужване.

В качеството си на партньор по проекта „Смарт PHD Lab 5.0 Проектни докторантури за интелигентен растеж в областта на телекомуникациите, изкуствения интелект, автоматизацията и мехатрониката“, Технически университет-Варна обяви конкурс за прием на докторанти в редовна форма на обучение. Крайният срок за подаване на документи е 11.05.2025 г.

Проектът се финансира от Програма „Образование“ 2021-2027 г. Общият му бюджет е 1 189 006 лв. Бенефициент е Висшето училище по телекомуникации и пощи, а ТУ-Варна и Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ са партньорски организации.

Завърши рехабилитацията на близо три километра от второкласния път ІІ-23 Русе – Кубрат.

Отсечката е на територията на град Кубрат и е част от проект Лот 33 „Път II-23 Русе – Кубрат от км 21+550 до км 46+771, с обща дължина 25,221 км, области Русе и Разград” , финансиран от Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г.

Поредната инвестиция е за близо 2 млн. лева, а общата стойност на проекта е 26 360 270,82 лева.

Областният информационен център-Варна се включи в регионална конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, домакин на която бе морската столица. Той се изпълнява от Българската телеграфна агенция с подкрепата на Европейската комисия. По време на срещата, в която се включиха представители на държавната и местната власт, на висшите учебни заведения във Варна и др., бяха дискутирани новостите в Политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 – 2020 г.

През декември миналата година три фирми от разградска и една от русенска област с дейност в разградско подписаха договори за изпълнение на проекти по процедура BG16RFPR001-1.003 „Внедряване на иновации в предприятията” на Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г.

Целта е предоставяне на фокусирана подкрепа на българските предприятия за повишаване на иновационната дейност чрез внедряване на иновации в тематичните области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС) 2021-2027 г.