ПЛЕВЕНСКИТЕ "ДЕТЕКТИВИ" РАЗСЛЕДВАХА НА МЯСТО ЕФЕКТА ОТ ЕВРОПЕЙСКОТО ФИНАНСИРАНЕ

„Детективите на европейски проекти“ в Плевен тръгнаха по следите на инвестициите в бизнеса, подкрепени с бъзвъзмездно финансиране от европейските фондове. Проучването чрез информационната система ИСУН 2020 отведе учениците от Професионалната гимназия по механоелектротехника до всички фирми в областта, получили средства от оперативните програми „Иновации и конкурентоспособност“ и „Развитие на човешките ресурси“. Под лупата на „разследващите“ попаднаха предприятията, които в партньорство с училището подкрепят дуалното обучение.

Детайлният преглед ги насочи към наследника на Завода за алуминиеви отливки в Плевен „Алуком“ АД. Три успешно приключени проекта има до момента дружеството. Общата им стойност е над 6,6 млн. лв., половината от които са безвъзмездна помощ от Европейския социален фонд и от Европейския фонд за регионално развитие.

За да проучат на място ефекта от инвестициите, „детективите“ влязоха в завода и с помощта на инж. Росен Динев проследиха технологичния процес, изцяло обновен по проект „Повишаване на енергийната ефективност на „АЛУКОМ“ АД чрез увеличаване на капацитета на дружеството и постигане на устойчив растеж при производството на алуминиеви отливки“, съфинансиран от оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“. Новото производствено оборудване осигурява значително по-голяма производителност, по-ниски енергийни разходи и разходи за поддръжка, по-малко бракувана и по-качествена продукция. Изградена е и механична вентилационна инсталация за оползотворяване на остатъчната топлинна енергия в съблекалните. Резултатът е по-свеж въздух в битовото помещение и намалени разходи за отопление.

„Детективите“ изискваха обаче доказателства за реализираните икономии, което ги отведе пред екрана на автоматизираната система за мониторинг и контрол на енергопотреблението, въведена с финансиране по проекта. Отчитат се над 118 000 kWh годишни спестявания на енергия СМЕ и близо 100 т/год. общо спестени емисии на въглероден диоксид след въвеждането ѝ.

След „огледа“ в цеха и проверката на данните в системата за контрол, младежите продължиха проучването си с въпроси за целия процес на подготовка и изпълнение на един проект с европейско финансиране – от възникването на идеята през реализацията до отчитането и изплащането на финансовата помощ.

През следващите седмици „детективите“ ще изготвят своя заключителен доклад.