#ОИЦ-Плевен

Как европейските програми в България подкрепят придобиването на знания и развитието на умения за насърчаване на устойчивата икономика и широката обществена отговорност

Със срещи в Гулянци и Никопол започна кампанията си за 2025 г. Областният информационен център в Плевен. Целта на експертите е да насочат вниманието към актуалните възможности за финансова подкрепа от европейските програми в България.

Актуална информация за развитието на социалната и солидарната икономика в Северозападния регион за развитие обмениха експерти от Регионалните центрове за социална икономика в Ловеч и Габрово (фокус-точки към Министерството на труда и социалната политика) с колегите си от Областния информационен център в Плевен.

На пресконференция в клуба на БТА в Плевен кметът на Община Пордим Детелин Василев представи напредъка по четири проекта, съфинансирани от Плана за възстановяване и устойчивост. Три от тях са сключени в края на април 2024 г. и предвиждат мерки за въвеждане на енергийна ефективност в общинската администрация в Пордим и в читалищните сгради в селата Згалево, Одърне и Тотлебен. Безвъзмездната помощ за тях възлиза на над 2 млн. и 200 хиляди лв., а Община Пордим ще съфинансира конструктивното укрепване на читалището в Згалево с близо половин милион лв.

В Плевен се проведе информационен ден за разясняване на процедура "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Събитието е част от кампанията на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" към Министерството на иновациите и растежа.

С изнесена мобилна приемна в Плевен на 17 декември и предпразнично настроение приключи кампанията по места на Областния информационен център за 2024 г.

Общо 22 информационни събития - по две във всяка от общините в областта - подготви и проведе през годината екипът на Центъра. Темите на срещите и на приемните на открито са събразени с актуалните към съответния момент възможности за подпомагане на проектни идеи от европейските фондове чрез програмите за България, както и с желанията на неправителствения сектор, на бизнеса и на общинските администрации.

Ученици и учители от Професионалната гимназия по електротехника в Плевен се включват в общата инициатива на мрежата от ОИЦ "Детективи на европейски проекти". На първата им среща на 17 декември с екипа на Областния информационен център се запознаха с платформата за наблюдение на средствата от ЕС в България ИСУН 2020 и потърсиха договорите, сключени в град Плевен.

В община Плевен през последните 22 месеца се обгрижват 662 потребители - възрастни хора в невъзможност за самообслужване и хора с увреждания. Финансирането на дейностите е осигурено от програма „Развитие на човешките ресурси“ (2021-2027 г.) и е в размер на близо 4 млн. лева. За това информира днес на пресконференция в Областния информационен център екипът по проект "Грижа в дома" - Христина Балинова, ръководител, Мария Стаматова, експерт "Социални дейности" в Общината и Детелина Цветанова, диспечер.

На 10 декември екипът на Областния информационен център официално даде начало на кампанията "Детективи на европейски проекти" в област Плевен, част от общата инициатива за 2024 - 25 г. на мрежата от ОИЦ в България. В първата среща се включиха представители на новоучредения под егидата на зам. кмета Елина Димитрова Общински ученически парламент. В него участват младежи от ученическите съвети на 17 училища в града.

Експерти от Областния информационен център в Плевен бяха гости на официалната церемония по повод приключване на строителните дейности и откриването на обект „Инженеринг – проектиране, авторски надзор и изпълнение на СМР за модернизация на образователната инфраструктура в Професионална гимназия по механоелектротехника, гр.