#ОИЦ-Плевен

С изнесена мобилна приемна в Плевен на 17 декември и предпразнично настроение приключи кампанията по места на Областния информационен център за 2024 г.

Общо 22 информационни събития - по две във всяка от общините в областта - подготви и проведе през годината екипът на Центъра. Темите на срещите и на приемните на открито са събразени с актуалните към съответния момент възможности за подпомагане на проектни идеи от европейските фондове чрез програмите за България, както и с желанията на неправителствения сектор, на бизнеса и на общинските администрации.

Ученици и учители от Професионалната гимназия по електротехника в Плевен се включват в общата инициатива на мрежата от ОИЦ "Детективи на европейски проекти". На първата им среща на 17 декември с екипа на Областния информационен център се запознаха с платформата за наблюдение на средствата от ЕС в България ИСУН 2020 и потърсиха договорите, сключени в град Плевен.

В община Плевен през последните 22 месеца се обгрижват 662 потребители - възрастни хора в невъзможност за самообслужване и хора с увреждания. Финансирането на дейностите е осигурено от програма „Развитие на човешките ресурси“ (2021-2027 г.) и е в размер на близо 4 млн. лева. За това информира днес на пресконференция в Областния информационен център екипът по проект "Грижа в дома" - Христина Балинова, ръководител, Мария Стаматова, експерт "Социални дейности" в Общината и Детелина Цветанова, диспечер.

На 10 декември екипът на Областния информационен център официално даде начало на кампанията "Детективи на европейски проекти" в област Плевен, част от общата инициатива за 2024 - 25 г. на мрежата от ОИЦ в България. В първата среща се включиха представители на новоучредения под егидата на зам. кмета Елина Димитрова Общински ученически парламент. В него участват младежи от ученическите съвети на 17 училища в града.

Експерти от Областния информационен център в Плевен бяха гости на официалната церемония по повод приключване на строителните дейности и откриването на обект „Инженеринг – проектиране, авторски надзор и изпълнение на СМР за модернизация на образователната инфраструктура в Професионална гимназия по механоелектротехника, гр.

Официална церемония "Първа копка" се състоя на 21 ноември 2024 г. в училището в село Горни Дъбник. Със събитието се отбеляза началото на строителните работи по реконструкцията на футболната площадка, финансирани от Програмата за развитие на селските райони чрез местната инициативна група (МИГ) Долна Митрополия - Долни Дъбник. Кметът на общинския център, Иван Ветов, приветства присъстващите, благодари на екипа на МИГ-а и на Областния информационен център в Плевен за доброто сътрудничество и пожела успешно завършване на проектните дейности.

С информационни събития на открито във всяка община от областта продължава кампанията на Областния информационен център - Плевен за 2024 г. Живеещи и работещи в Никопол, Червен бряг, Гулянци и Долни Дъбник се срещнаха за втори път тази година с експертите и разговаряха за политиката на Европейския съюз и отражението й в България. Вниманието им бе насочено към актуалните възможности за финансово подпомагане от европейските програми на неправителствени организации, училища, на безработни, както и към планираната за следващите месеци подкрепа за работодатели и земеделски производители.

Експертите от Областния информационен център в Плевен започнаха информационна кампания в областта, за да представят актуални и предстоящи възможности за финансово подпомагане от европейските фондове. Предпочитана форма са приемните на открито, които насърчават повече хора да се включат в разговора за ефекта от политиката на сближаване на Европейския съюз в тяхното населено място, да зададат въпросите си, да поискат информация за планираните следващи стъпки.

На пресконференция Община Плевен представи проекта си за подобряване качеството на атмосферния въздух, финансиран от Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. (BG16FFPR002-5.001-0008-C01). В присъствието на кмета, д-р Валентин Христов, заместник-кметовете и експерти на Областния информационен център представители на регионалните и националните медии бяха запознати с целите, планираните дейности и очакваните резултати. Над 8 хиляди уреда за битово отопление ще заменят високоемисионни печки и котли, работещи с твърдо гориво, според координатора на проекта Камелия Горненска.

Екипът на областния информационен център в Плевен организира втора за годината среща с представителите на регионалните и националните медии.