Как европейските програми в България подкрепят придобиването на знания и развитието на умения за насърчаване на устойчивата икономика и широката обществена отговорност
По програмите за периода 2021 – 2027 г., които се съфинансират от Европейския социален фонд +, от Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, към средата на април 2025 г. в област Плевен се изпълняват 126 проекта на обща стойност над 216 милиона лева. От тях 198 548 654 лева представляват безвъзмездна финансова помощ, а малко над 19 млн. лв. вече са реално изплатени.
Придобиването на знания и развитието на умения представляват същността на програмите „Образование“ и „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Четири проекта в 9 населени места в областта обхващат редица училища, детски градини и читалища, като включват занимания в музеи и културни институции, театрални и танцови изяви, срещи с творци, изучаване на природата, образователни екскурзии, обучения на родители за изграждане на общност с активно отношение към образованието на децата. Дейностите засилват образователната интеграция на уязвимите групи.
Продължава безвъзмездната подкрепа на Центъра за компетентност „Леонардо да Винчи“ към Медицинския университет в Плевен – близо 14,5 млн. лв. гарантират развитието му до края на 2029 г.
Средства за придобиване на нови знания и умения са заложени и в другите програми, съфинансирани от Европейския съюз. Особено важна за работещи и за безработни е Програма „Развитие на човешките ресурси“. В област Плевен до момента са сключени 80 договора за над 25 млн. лв. Тридесет и три от тях са на 11-те общини, чийто фокус е насочен към хората от най-уязвимите групи и към обучение на специалистите за въвеждане на реформите в областта на социалните услуги и личната помощ и предоставянето на по-ефективна и качествена грижа на нуждаещите се.
Почти 6 млн. лв. безвъзмездно ще получат от Програмата 39 фирми в областта за разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труда според спецификата на предприятието и конкретните работни места, което налага обучението на над 900 работници и служители. Проектите предвиждат мерки за изграждане на цялостна екологосъобразна фирмена култура и мотивиране на екологосъобразното мислене на персонала, въвеждане на нови модели на екипна работа и взаимодействие между служителите, създаването на индивидуални поведенчески модели и стратегии за справяне с професионалния стрес и негативните емоции, свързани с работата. Повечето от фирмите развиват дейността си в Плевен, пет в Белене, две в Искър и по една в Никопол и Червен бряг. Други пет предприятия назначават хора в неравностойно положение с финансова помощ от Програмата, като мерките предвиждат подкрепа на работното място чрез ментор.
Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ финансира приоритетно създаването и развитието на иновативни високотехнологични предприятия и насърчава партньорства между компаниите за развитие на кръговата икономика. В Плевенска област се изпълняват към момента 26 проекта – 8 за разработване и 18 за внедряване на иновации в предприятията. Размерът на бъзвъзмездните финансови средства възлиза на над 9 милиона лв.
Обективната и изчерпателна информация за политиката на сближаване на Европейския съюз, за възможностите за получаване на финансова подкрепа, за резултатите и добрите практики на местно ниво от реализираните проекти е от изключително значение и за потенциалните кандидати за финансиране, и за широката общественост. Това е мисията на мрежата от областни информационни центрове в страната, която е създадена с финансиране от Европейския социален фонд и работи ефективно от 2012 г., продължава дейността си с помощта на Европейския фонд за регионално развитие до края на 2029 г. Инициативите на Областния информационен център в Плевен, като част от мрежата, са посветени на навременното информиране на всички заинтересовани.