#ПлевенОбласт

Със срещи в Гулянци и Никопол започна кампанията си за 2025 г. Областният информационен център в Плевен. Целта на експертите е да насочат вниманието към актуалните възможности за финансова подкрепа от европейските програми в България.

Актуална информация за развитието на социалната и солидарната икономика в Северозападния регион за развитие обмениха експерти от Регионалните центрове за социална икономика в Ловеч и Габрово (фокус-точки към Министерството на труда и социалната политика) с колегите си от Областния информационен център в Плевен.

На пресконференция в клуба на БТА в Плевен кметът на Община Пордим Детелин Василев представи напредъка по четири проекта, съфинансирани от Плана за възстановяване и устойчивост. Три от тях са сключени в края на април 2024 г. и предвиждат мерки за въвеждане на енергийна ефективност в общинската администрация в Пордим и в читалищните сгради в селата Згалево, Одърне и Тотлебен. Безвъзмездната помощ за тях възлиза на над 2 млн. и 200 хиляди лв., а Община Пордим ще съфинансира конструктивното укрепване на читалището в Згалево с близо половин милион лв.

Официална церемония "Първа копка" се състоя на 21 ноември 2024 г. в училището в село Горни Дъбник. Със събитието се отбеляза началото на строителните работи по реконструкцията на футболната площадка, финансирани от Програмата за развитие на селските райони чрез местната инициативна група (МИГ) Долна Митрополия - Долни Дъбник. Кметът на общинския център, Иван Ветов, приветства присъстващите, благодари на екипа на МИГ-а и на Областния информационен център в Плевен за доброто сътрудничество и пожела успешно завършване на проектните дейности.

С информационни събития на открито във всяка община от областта продължава кампанията на Областния информационен център - Плевен за 2024 г. Живеещи и работещи в Никопол, Червен бряг, Гулянци и Долни Дъбник се срещнаха за втори път тази година с експертите и разговаряха за политиката на Европейския съюз и отражението й в България. Вниманието им бе насочено към актуалните възможности за финансово подпомагане от европейските програми на неправителствени организации, училища, на безработни, както и към планираната за следващите месеци подкрепа за работодатели и земеделски производители.

Експертите от Областния информационен център в Плевен започнаха информационна кампания в областта, за да представят актуални и предстоящи възможности за финансово подпомагане от европейските фондове. Предпочитана форма са приемните на открито, които насърчават повече хора да се включат в разговора за ефекта от политиката на сближаване на Европейския съюз в тяхното населено място, да зададат въпросите си, да поискат информация за планираните следващи стъпки.

В област Плевен приключиха присъствените срещи за обществено обсъждане на концепцията за интегрирани териториални инвестиции с водещ партньор Медицинския университет Стратегия "Единно здраве" за Северозападния регион. Звеното за публични консултации към Областния информационен център организира 7 събития във всяка една от общините, в които са планирани дейности - Плевен, Пордим, Левски, Никопол, Белене, Кнежа и Искър.

Община Долна Митрополия е разработила заедно с Община Долни Дъбник и Община Гулянци, с многопрофилната болница за активно лечение в Гулянци, с Възпитателно училище интернат „Христо Ботев“ в с. Подем, със СУ „Евлоги Георгиев“ в Тръстеник, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Горна Митрополия и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия концепция за интегрирани териториални инвестиции, с които да подкрепи развитието на местния потенциал.

Три от концепциите за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ), подадени в Северозападния регион за планиране и преминали проверката за административно съответствие и допустимост, предвиждат дейности в различни населени места в област Плевен. Индикативният бюджет за изпълнението им възлиза на 57 млн. лв. общо. 89% от тях, почти 51 млн. лв., са поискани от Програма „Развитие на регионите“, близо 5 млн. лв. е стойността на дейностите с финансиране от Програма „Околна среда“, 790 000 лв. от Програма „Развитие на човешките ресурси“ и 632 хиляди лв. от Програма „Образование“.

На 5 декември 2023 г. екипът на ОИЦ – Плевен се срещна с представители на медиите, за да представи напредъка в областта през 2023 г. по програмите, съфинансирани от европейските фондове

От октомври 2022 г. до края на ноември 2023 г. в област Плевен са сключени 184 договора за подпомагане от европейските фондове. Общата им стойност е почти 115 милиона лева, от които над 81 милиона представляват безвъзмездна подкрепа. От тях към 1 декември 2023 г. реално са изплатени 9 762 765 лв.