Областният информационен център-Варна представи Споразумението за партньорство и възможности за финансиране за периода 2021-2027 г. на събитие по Програма „Участие на жени в производството на селскостопански храни” 2021/ Empowering Women in Agrifood 2021 (EWA). Тя се изпълнява от Европейския институт за иновации и технологии в храните - EIT Food, а РАПИВ е съдействаща организация. Срещата се проведе в онлайн платформата Google meet. Темата, с която участва центърът e посветена на Споразумението за партньорство.
Съгласно проекта на Споразумението, през програмен период 2021-2027 г. инвестиции с европейско финансиране ще се осъществяват в рамките на всичките пет политически цели на ЕС, както и по специалната цел на Механизма за справедлив преход, подчерта управителят на ОИЦ-Варна д-р Виктория Николова. Тя изброи петте цели на политиката: по-интелигентна Европа, по-зелен, нисковъглероден преход към икономика с нетни нулеви въглеродни емисии, по-добре свързана Европа, по-социална Европа и Европа по-близо до гражданите. Специална цел на Фонда за справедлив преход е да се даде възможност на регионите да се справят със социалните, икономическите и екологичните въздействия на прехода към целта на Съюза по отношение на климата до 2030 г. и за постигане на неутрална по отношение на климата икономика до 2050 г. въз основа на Парижкото споразумение, добави д-р Николова. Тя запозна участниците в събитието с програмите от настоящия програмен период 2021 – 2027 г., с целите, приоритетите и бюджета на всяка от тях, както и със Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Д-р Николова подчерта ролята на подхода Водено от общностите местно развитие, който стимулира развитието на местния потенциал според специфичните характеристики на всеки регион. Управителят на ОИЦ-Варна представи и дейността на мрежата от 27 Областни информационни центрове в цялата страна и обясни какви услуги предоставят, като акцентира на участието им в Регионалните съвети за развитие по отношение на Интегрираните териториални инвестиции.
По време на онлайн срещата бяха презентирани Европейският институт за иновации и технологии в храните - EIT Food, и програма EWA България 2021, чиято цел е да се подобрят предприемаческите умения на жени, желаещи да стартират собствен бизнес в агрохранителния сектор. Успешни дами споделиха своя опит в преодоляването на предизвикателствата в сферата на земеделието и производството на храни. Бяха обявени и най-добрите участнички в програма EWA, която пилотно се проведе във Варна. Първо място и награда от 10 000 евро спечели Илона Ангелова - автор на пилотен проект за ферма за компост. Неда Кирилова, чиято цел е да създаде платформа за връзка между производители на фермерски продукти и потребители, стана втора и получи 5 000 евро. Специалната награда на РАПИВ – 1 000 лева, бе присъдена на Валери Коничева за нейната идея да изгради фабрика за преработка и пакетиране на пчелен мед.
Областен Информационен Център – Варна: тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg; адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/; web: www.eufunds.bg, www.varna.bg; група във FB: Областен информационен център - Варна