Община Варна ще участва като партньор в проекта „Sustainable Materials for Innovative Low Emissions applications in the Circular city“ („Устойчиви материали за иновативни решения, свързани с ниски емисии, в кръговия град“) – Smile City.
Проектът се финансира от Програма „Хоризонт Европа“ и с общ бюджет от 10 506 796, 87 евро. По него работи консорциум от 34 организации от Италия, Белгия, Кипър, Сърбия, Испания, Гърция, Полша, Турция, Литва, Словения, България и Великобритания.
Ученици от Дискусионен клуб „Европа“ към Първа езикова гимназия посетиха брегови център за наблюдение на морския трафик, където се запознаха с реализирани проекти с европейско финансиране. Събитието, организирано от Областен информационен център-Варна, се проведе като част от Националната кампания на Мрежата от ОИЦ „Детективи на европейски проекти“ 2024-2025 г.
На свое заседание местният парламент даде съгласие Община Варна да кандидатства по процедурата „Подкрепа за интегрирано градско развитие в десетте градски общини – основни центрове на растеж“, Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г., за финансиране на девет големи проекта в областта на образованието, здравеопазването, социалната политика, енергийната ефективност, градската мобилност, пътната инфраструктура и др. Общият бюджет на безвъзмездната финансова помощ, разпределен за Варна, е над 67,2 млн. лева.
ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бе домакин на международна среща по проекта „Strengthen ability and capacity implementation of maritime safety trainings” - MarSaT. Той се финансира от програма „Еразъм+“. Бюджетът му е 60 000 евро. Партньори по проекта са Истанбулският технически университет, Морският университет в Констанца и варненското висше училище.
Ученици от Школата по гражданско образование „Младежки парламент – Европейски мост“ към ОДК-Варна посетиха варненската печатница „Хеликс прес“ и се запознаха с реализирани проекти с европейско финансиране. Събитието, организирано от Областен информационен център-Варна, се проведе като част от Националната кампания на Мрежата от ОИЦ „Детективи на европейски проекти“ 2024-2025 г.
Пътни отсечки във Вълчи дол и село Михалич ще бъдат изцяло рехабилитирани по проекта „Основен ремонт на улици в Община Вълчи дол“. Той се финансира от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“. Общата стойност на инвестицията е 1 949 870, 42 лв. Бенефициент е местната администрация.
Областният информационен център-Варна се включи в обучение на тема „Интелигентни решения за изграждане на по-добра среда за живот в селските райони“, организирано от МИГ „Аврен-Белослав“. Събитието се проведе в изпълнение на проекта „Интелигентни селски територии”, който се реализира с финансовата подкрепа на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“. Общата му стойност е 261 533, 75 лева. Бенефициент е МИГ „Разлог”, а партньори са МИГ „Аврен - Белослав“ и МИГ „Попово“.
В изпълнение на Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 г., до 30.09.2025 г. Община Ветрино ще осигурява топъл обяд на 80 лица от уязвими групи, които поради бедност и социална изолация са в затруднение да се погрижат сами за прехраната си. Проектът „Топъл обяд в община Ветрино“ е на стойност 207 337, 73 лв. Бенефициент е местната администрация.
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ бе домакин на финална среща по проекта „Финансова грамотност за икономическо развитие на обществото“. Той се осъществява с подкрепата на програма „Еразъм+“. Основната цел на проекта е се да развият уменията за финансова грамотност от ранна възраст чрез използване на дигитални методи и материали.
Община Варна обяви открита процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител на проектиране, строително-монтажни работи и авторски надзор за ремонта на административната сграда на район „Владислав Варненчик“. Дейностите ще се изпълняват по проект, финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост, Компонент 4 „Нисковъглеродна икономика“. Крайният срок за подаване на оферти от кандидатите е 31 март.